43. Kurier Gminy Puławy: Współuzależnienie
Kobieta i mężczyzna rozpoczynając wspólne życie mają plan – być szczęśliwym. Na początku świeci słońce. Oni stoją ramię w ramię są plany, przyszłość, praca, dom wychowanie dzieci. I pojawia się rzeczywistość. Zderzenie.
Jeśli choćby jeden z członków rodziny jest uzależniony od alkoholu rodzina uznawana jest za dysfunkcyjną – czyli taką, która nie spełnia swoich elementarnych funkcji czyli pomocy, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa.
Kim jest osoba współuzależniona?
„Współuzależnioną jest osoba, która pozwala na to, by zachowanie innej osoby oddziaływało na nią ujemnie i która obsesyjnie stara się kontrolować zachowanie oddziałującej na nią w ten sposób osoby.” (Melody Beattie, Koniec współuzależnienia, s. 27).
Charakterystyka osoby współuzależnionej:
- „zaburzenia regulacji procesów emocjonalnych- związanych z nadmiernym tłumieniem negatywnych emocji
- stany depresyjne – jako konsekwencja niewyrażanej i kumulowanej złości wobec partnera, która z czasem zostaje przeniesiona na samego siebie
- nadmierna czujność i stan „pogotowia” emocjonalnego
- niepokój, stany lekowe – będące konsekwencją stosowania mechanizmów obronnych, które powodują występowanie lęków i ataków paniki
- nadużywanie środków chemicznych, które chwilowo przywracają równowagę emocjonalną
utrzymywanie intymnych relacji z uzależnionym mężem przez okres co najmniej dwóch lat”. (pobrane z http://www.wzieu.pl/zn/wpe/stylAPA.pdf, 11.02.2020 r.).
Osoba współuzależniona jest obarczona poczuciem ogromnej odpowiedzialnością nie tylko za siebie ale również za partnera za jego uzależnienie i dzieci. Poziom stresu jest bardzo wysoki.
Tekst: Daria Sokołowska