Centrum Góry Puławskiej w nowej odsłonie
26 października br. w obecności władz samorządowych Gminy Puławy, przedstawicieli samorządów województwa i powiatu, a także licznie zgromadzonych mieszkańców oficjalnie otwarto nowe centrum Góry Puławskiej. Nowoczesny i estetyczny plac zdobi od teraz skrzyżowanie ulic Radomskiej, Kozienickiej i Janowieckiej.
Tak o projekcie centrum wypowiadają się jego projektanci:
Jako projektanci chcieliśmy, aby nowy plac stał się miejscem wyjątkowym dla mieszkańców Góry Puławskiej, żeby w jak najlepszy sposób im służył i odpowiadał na ich potrzeby. Dlatego postanowiono zaprojektować zróżnicowane strefy odpoczynku i rekreacji. W programie nowego centrum można znaleźć otwarty plac z licznymi ławkami, zadaszone PERGOLE ze stolikami i siedziskami, gdzie pogramy w szachy lub karty, oraz duże podestowe ławki, na których można wygodnie się rozsiąść i spędzić czas w większym gronie. Plac będzie oświetlony w nocy światłem z wysokich, smukłych latarni i lamp zlokalizowanych w posadzce. Miłośnicy dwóch kółek znajdą tam stojaki do przypięcia swoich rowerów, a wszystkie najnowsze ogłoszenia i informacje będzie można przeczytać na nowej tablicy informacyjnej zlokalizowanej wzdłuż ulicy Radomskiej.
Elementy małej architektury jak pergole, ławki, latarnie i śmietniki wykonano ze specjalnego rodzaju stali zwanego Cor-Ten. Charakteryzuje się ona podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne, a na jej powierzchni, podobnie jak w przypadku miedzi, formuje się z czasem warstwa patyny, która spowalnia proces korozji. Patyną w przypadku stali kortenowskiej jest cienka warstwa tlenku żelaza o barwie rdzawej. Utwardza ona powierzchnię stali i zabezpiecza przed dalszą korozją. Proces taki może trwać nawet do 36 miesięcy, prosimy więc o nieco cierpliwości, zanim wszystkie zamontowane elementy małej architektury uzyskają efektowny, złotobrązowy kolor. Stal ta nie wymaga odrębnej obróbki powierzchni w trakcie produkcji i eksploatacji, co znacząco zmniejsza koszty i wpływ na środowisko. Stal kortenowska jest odporna na zarysowania i uszkodzenia, dzięki czemu będzie mogła służyć przez wiele lat bez konieczności napraw. Coraz częściej wyjątkowy wygląd i właściwości tej stali wykorzystywane są w mniej typowych projektach, takich jak pomniki, rzeźby czy elewacje obiektów kultury.
Całość projektu uzupełnia zieleń. Po dwóch stronach centralnej osi założenia posadzono liczne brzozy oraz różnokolorowe krzewy ozdobne. Skarpę powyżej placu również obsadzono ozdobną roślinnością uformowaną w kolorowe pasy.
Przestrzeń placu zlokalizowana jest poniżej ruchliwej ulicy Radomskiej, co zapewni mu wyciszenie i odizolowanie od tej arterii komunikacyjnej. Zróżnicowanie funkcjonalne przestrzeni, zastosowanie trwałych i szlachetnych materiałów oraz ciekawa aranżacja zieleni, to wszystko składa się na nowo zrealizowane centrum Góry Puławskiej. Mamy nadzieję, że spełni ono potrzeby mieszkańców, będzie im długo służyć i stanie się ich ulubionym miejscem odpoczynku i spotkań z sąsiadami.
Autorzy projektu
arch. Ewa Czerny, arch. Maciej Kowaluk, arch. Łukasz Reszka
Projekt szaty roślinnej: arch. krajobrazu Patrycja Żuczek
{gallery}866{/gallery}