7407c3defbd08fb25d56b10c570c3f39 XL

Góra Puławska – Sołtys Jolanta Makuch

Pierwsze ślady obecności człowieka na terenie obecnej Góry Puławskiej pochodzą sprzed 50 000 lat, co potwierdzają znaleziska archeologiczne – narzędzia krzemienne i ślady palenisk. W X i XI w. w czasie tworzenia zrębów państwowości polskiej istniała w tym miejscu osada, która od XIII w. była własnością rodziny Górskich, zaś w XIV i XV w. rodu Odrowążów. W kolejnym stuleciu nazwa miejscowości brzmiała Góra Lassothy, prawdopodobnie od nazwiska rycerza o imieniu Lasota, który władał tymi ziemiami. Jeszcze w XVI w. majątek Lasoty przeszedł na własność rodu Jarockich – dziedziców pobliskiego Jaroszyna. Z biegiem lat wspólne dobra Góry i Jaroszyna wielokrotnie zmieniały właścicieli, trafiając w ręce rodów Polanowskich, Chomętowskich, Lubomirskich i Sieniawskich.

Okres świetności Góry Puławskiej przypada na XVIII w., kiedy stała się ona własnością rodziny Czartoryskich. Z tego okresu pochodzi zabytkowy kościół parafialny p.w. Św. Wojciecha wraz z dzwonnicą. W 1863 r. miejscowość nadano generałowi Reinthalowi, a już trzy lata później ustanowiono gminę Góra Puławska, która wówczas należała do powiatu kozienickiego w guberni radomskiej.

Podczas I Wojny Światowej przez teren Góry Puławskiej przetoczyły się ciężkie walki, których świadectwem pozostał cmentarz wojenny, znajdujący się na wzgórzu nad ul. Kozienicką. W okresie międzywojennym Góra Puławska stała się znaną miejscowością letniskową, słynącą z pięknej, piaszczystej plaży i czystej Wisły. W miejscu zwanym Czuwajowem odbywały się letnie obozy harcerskie, na które przybywali druhowie z całej Polski.

Wybuch II Wojny Światowej przyniósł dla Góry Puławskiej wiele tragicznych wydarzeń. W centrum miejscowości znajduje się pomnik, wzniesiony ku czci 20 ofiar straconych publicznie przez Niemców 29 października 1942 r. Wśród zamordowanych znalazł się ówczesny proboszcz parafii w Górze Puławskiej, ksiądz Benedykt Kownacki.

Sołtys: Jolanta Makuch

Pani Jolanta sołtysem Góry Puławskiej jest już II kadencję.  Jest rodowitą mieszkanką miejscowości, w której pełni funkcję sołtysa – tutaj się urodziła, chodziła do szkoły i mieszka od 60 lat. Pasją Pani Jolanty są spacery, jazda na rowerze oraz zbieranie grzybów. Każdą wolną chwilę poświęca podziwianiu pięknych okolic swojej miejscowości.

Przewodniczący Rady Sołeckiej: Maria Głowacka
Rada Sołecka: Anna Szarpak, Stanisława Sołyga, Tadeusz Dymkowski, Wojciech Piskorek, Krzysztof Szymanek

Liczba mieszkańców: ~2140 (łącznie z Osiedlem)