facbb06d6d18afd30055031c05e0c8a3 XL

Hyperloop – Mateusz Żmudziński

Mateusz Żmudziński, mieszkaniec Gołębia, student Politechniki Warszawskiej, udowadnia że można łączyć naukę z pasją. Od wielu lat interesuje się kolejami, tramwajami,  szeroko rozumianym transportem publicznym, a także elektrotechniką. Łącząc te elementy w jedną całość, a także chęć zrewolucjonizowania świata dołączył do zespołu Hyper Poland University Team, który tworzy transport przyszłości – Hyperloop.

Na początku należy wyjaśnić czym jest idea Hyperloop. Jest to nowy środek transportu umożliwiający przemieszczanie osób lub ładunków z bardzo dużą prędkością w oparciu o koncepcję zrównoważonego transportu. To połączenie pociągu i samolotu. Kapsuła z pasażerami lub towarami porusza się w specjalnej rurze bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne. Dzięki Hyperloopowi, podróż z Lublina do Warszawy będzie trwać jedynie 10 minut.

Mateusz w projekcie jest odpowiedzialny za lewitację oraz hamowanie. Dzięki ciężkiej pracy z całym zespołem zakwalifikowali się do finału konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition II, odbywającego się w Stanach Zjedonoczonych, który organizowany jest przez czołowego wizjonera świata – Elona Muska, twórcę chociażby samochodów Tesla. Warto nadmienić, że do finału zakwalifikowały się tylko 24 drużyny ze startujących ponad 1000 zespołów z całego świata. Obrazu niezwykłego wyróżnienia dopełnia fakt, że z Europy zakwalifikowały się tylko 4 drużyny.

Jak sam mówi, obecnie społeczeństwo podchodzi bardzo sceptycznie do tej formy transportu. Równocześnie zaznacza, że przecież kiedyś ludzie bali się samolotów. Dzięki takim wizjonerom jak bracia Wright, którzy w 1903 roku odbyli pierwszy lot samolotem silnikowym, już 66 lat później możliwe było lądowanie ludzi na księżycu. Mateusz podkreśla, że w tej chwili sytuacja jest podobna. Ludzie obawiają się nowej, wydawać by się mogło, nieco dziwacznej formy transportu, jednakże jest to proces naturalny i wierzy w to, że za kilkadziesiąt lat transport Hyperloop będzie równie powszechny co transport kolejowy.