f22faa60a999f32e51c965f3ad5fd55a M

Nigdy więcej wojny!

Dziesiątki osób, w tym wiele rodzin ofiar, wzięło udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej mieszkańców Gołębia, którzy zginęli w pierwszych dniach września 1939 r. w pobliżu Jeziora Nury w wyniku bombardowania lotnictwa niemieckiego. Uroczystość odbyła się w niedzielę 1 września 2019 r. Jej organizatorem i gospodarzem był Wójt Gminy Puławy – Krzysztof Brzeziński. Wśród gości obecni byli m.in. Starosta Powiatu Puławskiego – Danuta Smaga oraz Wicestarosta Powiatu Puławskiego Leszek Gorgol.

W Gołębiu, 2 września 1939 r. był pięknym, słonecznym dniem. Choć wybuchła już II wojna światowa, nikt nie przypuszczał, że jej okrucieństwo dotknie mieszkańców tak szybko. Tradycyjnie w Jeziorze Nury była prana bielizna, prześcieradła i chodniki. Rzeczy suszono później na trawie, wozach czy krzakach. Podobnie było również feralnego dnia. Około godz. 11.00 nadleciały niemieckie samoloty i zrzuciły bomby. W wyniku bombardowania najprawdopodobniej zginęło 13 osób. Ich nazwiska, datę i godzinę śmierci zanotowano w Księdze Zgonów z 1939 r. Według wpisów, ofiarami bombardowania byli: Kazimiera Stańczak, Agata Święch, Emilia Bąkała, Julianna Antoniak, Celina Antoniak, Wiktoria Kamola, Julianna Warda, Janina Kowalczyk, Leokadia Kopeć, Pelagia Kruk, Balbina Bąkała, Helena Bąkała, Wacław Woszczek. Z informacji uzyskanych od rodzin bombardowania wynika także, iż jedna z zabitych kobiet była w zaawansowanej ciąży. Mieszkańców pochowano przy jednej alejce na cmentarzu w Gołębiu. Cześć Ich pamięci!

Do bombardowania ludności cywilnej, doszło prawdopodobnie przez pomyłkę lotnictwa niemieckiego, które potraktowało teren przy jeziorze Nury za ważny obiekt strategiczny.

Od wielu lat mówiło się o konieczności upamiętnienia ofiar niemieckiej zbrodni. Niestety rozmowy z właścicielem terenu przy Jeziorze Nury, gdzie początkowo planowany był pomnik, nie przyniosły rezultatu. Dlatego podjęta została decyzja o umiejscowieniu tablicy pamiątkowej na Skwerze Niepodległej.

Uczczenie pamięci ofiar bombardowania z 1939 r. było naszym moralnym obowiązkiem, tym bardziej, że w tym roku przypada 80 rocznica tamtych tragicznych wydarzeń – mówi Krzysztof Brzeziński – Wójt Gminy Puławy.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w Kościele pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu. Później wszyscy przeszli na Skwer Niepodległej. Uroczystość odsłonięcia tablicy miała podniosły charakter. Został odśpiewany hymn Rzeczypospolitej Polskiej i wysłuchany hymn Gminy Puławy. W uroczystości wzięły także poczty sztandarowe Gminy Puławy oraz Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Gołębiu.

Ludzie ludziom zgotowali ten los – mówi Krzysztof Brzeziński. W książce pt. „Pogromca wilków” Wasyl Borsuk – do końca swoich dni byłby wdzięczny Bogu Wszechmogącemu, gdyby ten nie stworzył wilka. Wilk w utworze to potwór i samo zło. Jest bezlitosny, zachłanny i okrutny. To on ściąga na ziemię ciemność. A człowiek wziął z niego przykład i też stał się zły – dodaje.

W odsłonięciu tablicy wzięła udział m.in. pani Krystyna Stańczak, która jest krewną jednych z ofiar niemieckiego bombardowania.

W imieniu rodzin osób, które zginęły dziękuję Panu Wójtowi za zorganizowanie uroczystości – mówi Halina Osiak. Cieszymy się bardzo, że w końcu uczczono pamięć o ofiarach – dodaje.

Po odsłonięciu tablicy upamiętniającej mieszkańców Gołębia, którzy zginęli w pierwszych dniach września 1939 r. w pobliżu Jeziora Nury w wyniku bombardowania lotnictwa niemieckiego, zostały przy niej złożone wiązanki i kwiaty. Po zakończeniu uroczystości na Skwerze Niepodległej, wiele osób udało się na cmentarz w Gołębiu aby tam zapalić znicze na grobach osób, które zginęły w bombardowaniu.

 

W tekście wykorzystano fragment artykułu Pani Małgorzaty Daniłko, który mogą Państwo znaleźć pod linkiem: http://golabnadwisla.pl/2016/09/12/niemieckie-bombardowanie-lotniska-w-golebiu-smierc-kobiet-pioracych-bielizne-w-jeziorze-nury/

 

Szczególne podziękowania za powstanie tablicy upamiętniającej mieszkańców Gołębia, którzy zginęli w pierwszych dniach września 1939 r. w pobliżu Jeziora Nury w wyniku bombardowania lotnictwa niemieckiego należą się:

Tadeuszowi Dymkowskiemu

Michałowi Kramarczykowi

Pawłowi Nockowi

Jarosławowi Bernatowi

Krzysztofowi Cieślakowi

Tadeuszowi Sowie

Józefowi Lisowskiemu

 

„Nigdy więcej wojny!

To pokój, pokój musi kierować losami narodu i całej ludzkości”.

św. Jan Paweł II