391ea8910617ad2f9d1c0fb68b3cc265 M

Uroczyste obchody XXXV rocznicy powstania NSZZ "Solidarność"

13 grudnia to w historii Polski data szczególna. Tego dnia w 1981r. wprowadzono na terenie całego kraju stan wojenny, na ulicach pojawili się uzbrojeni żołnierze, obowiązywała godzina policyjna. Od 2002 r. 13 grudnia jest obchodzony oficjalnie jako Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Tegoroczne wspomnienie wydarzeń sprzed lat zbiega się z uroczystościami  poświęconymi 35 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się przed bramą nr 1 Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy S. A., przy tablicy upamiętniającej strajk pracowników zakładu w 1981 r. Poprowadził je Przewodniczący NSZZ “Solidarność” przy Zakładach Azotowych S. A. Pan Andrzej Jacyna. Oficjalne obchody pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 13 grudnia poprzedziła krótka inscenizacja historyczna obrazująca szturm oddziału milicji na strajkujących robotników. Obecni na uroczystości przedstawiciele parlamentu, samorządów, zasłużeni działacze Solidarności oraz przedstawiciele spółki ZA Puławy S.A. złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą wydarzeniom z 1981 r. W imieniu Gminy Puławy wieniec złożył Zastępca Wójta Norbert Staszak oraz Przewodnicząca Rady Gminy Dorota Osiak.

O 12:00 w Kościele p.w. św. Brata Alberta rozpoczęła się Msza Św. w intencji NSZZ „Solidarność”. Dalsza część obchodów miała miejsce w Puławskim Ośrodku Kultury “Dom Chemika”, gdzie dr Marcin Dąbrowski z Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentował wykład pn. “Puławska Solidarność” . Prezentacja była bogata w unikatowe fotografie i wycinki z prasy oraz biuletynów opozycyjnych z okresu podziemnej działalności Solidarności. Całość zwieńczył występ wokalistek z POK „Dom Chemika”, które zaprezentowały utwory Jacka Kaczmarskiego.

13 grudnia to w historii Polski data szczególna. Tego dnia w 1981r. wprowadzono na terenie całego kraju stan wojenny, na ulicach pojawili się uzbrojeni żołnierze, obowiązywała godzina policyjna. Od 2002 r. 13 grudnia jest obchodzony oficjalnie jako Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Tegoroczne wspomnienie wydarzeń sprzed lat zbiega się z uroczystościami  poświęconymi 35 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się przed bramą nr 1 Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy S. A. przy tablicy upamiętniającej strajk pracowników zakładu w 1981r. Uroczystość poprowadził Przewodniczący NSZZ Solidarność przy Zakładach Azotowych S. A. Pan Andrzej Jacyna. Złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 13 grudnia poprzedziła krótka inscenizacja historyczna obrazująca szturm oddziału milicji na strajkujących robotników. Obecni na uroczystości przedstawiciele parlamentu, samorządów, zasłużeni działacze Solidarności, oraz przedstawiciele spółki ZA Puławy S. A. złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą wydarzeniom z 1981 r. W imieniu Gminy Puławy wieniec złożył Zastępca Wójta Norbert Staszak oraz Przewodnicząca Rady Gminy Dorota Osiak.

 

O 12:00 w Kościele p.w. św. Brata Alberta rozpoczęła się Msza Św. w intencji NSZZ „Solidarność”. Dalsza część obchodów miała miejsce w Puławskim Ośrodku Kultury “Dom Chemika”, gdzie dr Marcin Dąbrowski z Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentował wykład pn. “Puławska Solidarność” . Prezentacja była bogata w unikatowe fotografie i wycinki z prasy oraz biuletynów opozycyjnych z okresu podziemnej działalności Solidarności. Całość zwieńczył występ wokalistek z POK „Dom Chemika”, które zaprezentowały utwory Jacka Kaczmarskiego.