Truskawkowy jubileusz – 5. Święto Truskawki w Gminie Puławy już za nami

Truskawki? Są tutaj od zawsze – bez zastanowienia odpowiada większość mieszkańców naszej gminy, zapytanych o historię uprawy tych owoców. Truskawki są bez wątpienia ważnym elementem naszej lokalnej tradycji a także akcentem, który pozytywnie wyróżnia Gminę Puławy nie tylko w skali powiatu czy regionu, ale całego kraju.

Pięć lat temu zakiełkował pomysł, aby zorganizować imprezę, która promując gminę poprzez ten wyjątkowy walor, będzie jednocześnie wyrazem uznania i wdzięczności dla osób oraz podmiotów, które zajmują się produkcją i przetwarzaniem owoców miękkich na naszym obszarze. Tak zrodziło się Święto Truskawki – impreza, bez której już chyba nikt nie wyobraża sobie kalendarza letnich imprez w regionie. Tegoroczna, piąta edycja truskawkowego festiwalu w Gminie Puławy, która odbyła się 13 i 14 czerwca, przeszła do historii jako wyjątkowo udana, a pod wieloma względami wręcz rekordowa, o czym przeczytacie Państwo poniżej.

Pierwszy dzień tegorocznej edycji Święta Truskawki w Gminie Puławy przebiegał pod hasłem zdrowego i aktywnego stylu życia. O poranku, 13 czerwca z centrum Góry Puławskiej już po raz czwarty wyruszył Truskawkowy Rajd Rowerowy, którego celem tym razem był Gołąb.

Ponad trzydziestu rowerzystów pokonało kilkudziesięciu kilometrowy dystans z centrum Góry Puławskiej do Gołębia. Malownicza trasa wiodła przez lewobrzeżne miejscowości gminy, a dalej przez Dęblin, Borową i Borowinę. Tuż przed południem rajdowicze zameldowali się u celu podróży tj. na boisku „Orlik” w Gołębiu, na którym już od rana rozgrywany był towarzyski turniej piłkarski drużyn dziewczęcych pod hasłem „Razem wygrywamy z rakiem piersi”. W sportowej rywalizacji wzięły udział trzy drużyny – KS Biedronki, Zarzeczanki i Siouxie. Laur zwycięzców przypadł w udziale dziewczętom z Zarzecza. Na drugim miejscu uplasowały się miejscowe Siouxie, a na trzecim Biedronki z Góry Puławskiej. Nad przygotowaniem drużyn i turnieju czuwali opiekunowie – Panie Dorota Kowalik i Teresa Szymajda oraz Pan Jacek Majcher.

Sportowej rywalizacji towarzyszyła kampania edukacyjna, poświęcona profilaktyce nowotworów piersi wśród kobiet. Informacji można było zasięgnąć na stoisku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz firmy AXA. Do dyspozycji był również mammobus, w którym panie mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne.

Całości imprezy dopełniły występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży. Na scenie zagościli podopieczni Gminnego Ośrodka Kultury – Angelika Marek, siostry Karina i Nikola Ciesielskie, Amelka Łukasik oraz zespół Państwo B, a także młody, utalentowany akordeonista – Bartłomiej Lipski. Było także wspólne grillowanie, na które produkty przekazał Pan Henryk Amanowicz – właściciel Zakładów Mięsnych „Dobrosławów”.

W niedzielę, 14 czerwca truskawkowy festiwal przeniósł się Góry Puławskiej, gdzie już od południa na odwiedzających, tych starszych jak i młodszych, czekało mnóstwo atrakcji i wrażeń.

Rozpoczęło się tradycyjnie, od polowej Mszy Św. w intencji plantatorów i obfitych zbiorów, którą celebrowali ks. Proboszcz Marek Kucharski wraz z ks. Dziekanem Piotrem Trelą. Zebrane ofiary, jak co roku, zostały przekazane na potrzeby puławskiego Hospicjum im. Bł. Matki Teresy.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Puławy Pan Krzysztof Brzeziński , który określany jest niekiedy „ojcem chrzestnym” Święta Truskawki, bowiem to właśnie  nasz wójt przed pięciu laty zainicjował organizację w gminie truskawkowej imprezy. Miłym akcentem otwarcia było przybycie sporej grupy uczestników „Biegu po truskawki”, której przewodniczyła Pani Maryla Miłek – Prezes Fundacji „BezMiar”. W podziękowaniu za trud i wysiłek biegaczy, puste łubianki, z którymi przybyli wójt wymienił na pyszne, soczyste owoce.

Na odwiedzających imprezę w tym roku czekała rekordowa liczba stosik, na których każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego: rękodzieło artystyczne, biżuterię, minerały, rośliny, wytwory z drewna, artykuły dla domu i ogrodu i wiele innych. Na stoiskach medycznych można było bezpłatnie zbadać poziom cukru i cholesterolu, a także wziąć udział w kursie pierwszej pomocy. Największe zainteresowanie wzbudzały jednak stoiska przygotowane przez mieszkańców gminy, które brały udział w konkursie na najpiękniejsze truskawkowe stoisko 2015. Co roku barwne, truskawkowe prezentacje przygotowywane przez sołectwa, szkoły i stowarzyszenia zaskakują pięknym wykonaniem, pomysłowością i oryginalnością. Choć wszystkie stoiska z pewnością zasługują na podziw, reguły konkursu są nieubłagane, w jury musi wybrać trzy stoiska, które wyróżniają się z pozostałych. W tym w gronie laureatów znalazły się: sołectwo Łęka (I miejsce), Góra Puławska (II miejsce) i Opatkowice (III). Pozostałe stosika zostały przygotowane przez sołectwo Tomaszów, Szkołę Podstawową w Bronowicach, Szkołę Podstawową i Publiczne Gimnazjum w Zarzeczu, Szkołę Podstawową w Leokadiowie, sołectwo Jaroszyn, Towarzystwo Przyjaciół Gołębia oraz „Kobiety z pasją” z Borowej i Skoków.

Drużyny przygotowujące stosika miały jeszcze jedną okazję do wspólnej zabawy i rywalizacji, a to za sprawą Truskawkowego Turnieju Sprawnościowego. Zabawne konkurencje zręcznościowe, z którymi zmagali się uczestnicy wywołało mnóstwo emocji, tak wśród zawodników, jak i zgromadzonej wokół publiczności. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, po brzegi wypełnione pysznymi truskawkami.

W trakcie trwania festynu na scenie gościli różnorodni artyści, prezentujący rozmaite formy muzyczne, teatralne i kabaretowe, a wśród nich jako pierwszy wystąpił zespół Phunk You. Kapela powstała w marcu tego roku w Lublinie. Zespół obraca się w klimatach funku, soulu i jazzu, a tworzy go grupa znajomych, których połączyło zamiłowanie do dobrej muzyki i groove’u. Na truskawkowej scenie zespół wystąpił w składzie: Jonatan Maciejko – wokal, Sylwester Pudelski, Filip Pysz – trąbki, Jacek Bałchan – piano, Maciej Hampel – gitara elektryczna, Michał Aftyka – gitara basowa, Michał Brzezinski – perkusja.

Po solidnej dawce energetycznego funku i jazzu, przyszedł czas na występy przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury oraz placówki oświatowe. Kolejno na scenie gościły: przedszkolny zespół ludowy „Koraliki”, kabaret „Babeczki”, Anita Skomra, Joanna Prószkowska, Małgosia Kowal, Jarek Klimowicz, „Śpiewające Seniorki” oraz Dorota Gritner. Następie wystąpiła grupa młodych artystów przygotowanych przez szkołę podstawową i gimnazjum w Górze Puławskiej, zespół przedszkolny „Gołąbeczki” z Gołębia oraz zespół teatralno-wokalny ze szkoły podstawowej w Bronowicach. Na zakończenie, niczym wisienka na torcie, wystąpił Bartek Lipski z akordeonem.

Zbliżający się wieczór wróżył kulminację truskawkowych atrakcji. Publiczność z niecierpliwością oczekiwała na niekwestionowany gwóźdź programu – rewię konkursową i wybór Miss Truskawki 2015. W tym roku do zaszczytnego tytułu pretendowało 13 kandydatek w wieku od 3 do 15 lat, które prezentowały się w przygotowanych specjalnie na tę okazję truskawkowych kreacjach. Choć wszystkie dziewczęta urzekały wdziękiem, przebraniem i poczuciem humoru, jury konkursu musiało w końcu wybrać tę najpiękniejszą. Tytuł tegorocznej Miss Truskawki zdobyła 10-letnia Karolina Janicka, zaś publiczność zauroczył przesympatyczny duet 3-latek – Natalii Bąkały i Mai Matraszek.

Stadion w Górze Puławskiej zaczął wypełniać się po brzegi, a to za sprawą muzycznych atra
kcji, które przygotowano na koniec imprezy. Żywiołowy występ wokalno-taneczny przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Góry Puławskiej wprowadził zgromadzoną publiczność w prawdziwie rozrywkowy nastrój, przygotowując na ostatni, a zarazem najbardziej wyczekiwany punkt programu. Na scenie zagościła legenda polskiej muzyki tanecznej – zespół Bayer Full. Kilkutysięczna publiczność doskonale bawiła się przy dobrze wszystkim znanych przebojach, przeplatanych pełnymi humoru komentarzami leadera grupy – Sławomira Świerzyńskiego.

                Występ zespołu Bayer Full zakończył spektakularny pokaz sztucznych ogni, który na kilka minut rozświetlił niebo nad stadionem w Górze Puławskiej, oznajmiając wszystkim, że 5. Święto Truskawki w Gminie Puławy właśnie dobiegło końca.

Jako organizatorzy, pragniemy podziękować wszystkim osobom, firmom i instytucjom które swoim zaangażowaniem wsparły organizację 5. Święta Truskawki w Gminie Puławy, w szczególności: ks. Dziekanowi Piotrowi Treli, ks. Proboszczowi Markowi Kucharskiemu oraz wikariuszom Parafii pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej, służbie liturgicznej – za wspólną modlitwę, patronom honorowym – Wojewodzie Lubelskiemu Wojciechowi Wilkowi, Marszałkowi Województwa Lubelskiego Sławomirowi Sosnowskiemu oraz Staroście Puławskiemu Witoldowi Popiołkowi, patronom medialnym – redakcjom Dziennika Wschodniego, Radia Lublin, Rada Puławy 24 i telewizji TVK Puławy, sołectwom, placówkom oświatowym i stowarzyszeniom zaangażowanym w zorganizowanie wspaniałych, truskawkowych stoisk, druhom gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych za pomoc w organizacji, zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku podczas imprezy, solistom i zespołom występującym na scenie oraz ich opiekunom, dyrekcji i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej, pracownikom Urzędu Gminy Puławy i gminnych jednostek organizacyjnych, zarządowi oraz członkom KS Góra Puławska, technikom dbającym o dźwięk, światło i prąd, wystawcom i wszystkim pozostałym, wcześniej nie wymienionym.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych darczyńców, w których gronie znalazły się: Elektrownia Puławy Sp. z o.o., Bank BGŻ Oddział w Puławach, Mostostal Puławy S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., AXA Direct, Firma Szkło-Lux, Nestle Waters Polska – producent Nałęczowianki ze smakiem truskawkowym, Pe-Es Sp. z o.o. –właściciel stacji benzynowej i centrum ogrodniczego w Górze Puławskiej, Zakłady Mięsne Dobrosławów Henryk Amanowicz, Dariusz Matysiak właściciel firmy Net-Com, dostarczającej internet bezprzewodowy na terenie gminy, Zakład Fizjoterapii i Masażu Bio-Relax, Zakład Tapicerski Tap-Max Henryk Kozak, Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw, Bank Spółdzielczy w Końskowoli, NZOZ Medical, Instytut Nowych Syntez Chemicznych, Kredyt OK, Centrum Komputerowe PiA-Zap, Gospodarstwo Rodzinne Sławomir Nita i Damian Michalski z Polesia, Irena Pioś – właściciel Sklepu Pszczelarskiego Barć w Puławach, Spółdzielnia Mleczarska RYKI, DESIO – producent preparatu Huwa-San oraz Hurtownia sportowa DOMISPORT.

Za przygotowanie wspaniałych, truskawkowych stoisk nasze podziękowania kierujemy do mieszkańców, sołectw, placówek oświatowych i stowarzyszeń: Towarzystwo Przyjaciół Gołębia, Góra Puławska, Opatkowice, Szkoła Podstawowa w Leokadiowie, Sołectwo Łęka, Sołectwo Jaroszyn, „Kobiety z Pasją” – Borowa-Skoki, Sołectwo Tomaszów, Szkoła Podstawowa w Bronowicach, Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Zarzeczu.

Największe wyrazy wdzięczności kierujemy jednak do Państwa – naszej wspaniałej, truskawkowej PUBLICZNOŚĆI! Wasza obecność, entuzjazm i wspólna zabawa sprawiła nam ogromną radość i satysfakcję. Do zobaczenia za rok!