Wypożyczalnia kijów nordic walking

Centrum Informacji Turystycznej w Puławach mieszczące się na Al. Królewskiej 4 otworzyło wypożyczalnię kijów Nordic Walking. Kije wypożyczać można w godzinach pracy Centrum. Szczegółowy regulamin oraz cennik wypożyczalni można znaleźć na stronie internetowej Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” w zakładce Centrum Informacji Turystycznej: http://domchemika.pl/centrum-informacji-turystycznej.html.

Dlaczego warto uprawiać NORDIC WALKING?

Nordic Walking to świetny sposób na uprawianie turystyki aktywnej w każdym wieku i ciekawie spędzony czas, a także  jedna z najlepszych i najbardziej naturalnych form aktywności ruchowej ponieważ:

• jest prosty i szybki do nauczenia,
  • uaktywnia 90% mięśni całego ciała,
  • uczy koordynacji, równowagi i balansu ciała,
  • powoduje wyższy o 20-40% wydatek energetyczny w porównaniu do zwykłego marszu,
  • poprawia ogólną sprawność górnej części ciała (rozwija siłę i wytrzymałość mięśni klatki piersiowej, ramion, karku, grzbietu),
  • poprawia ogólną sprawność w obrębie dolnych partii ciała poprzez częściowe odciążenie stawów kończyn dolnych i kręgosłupa,
  • usprawnia układ krążeniowo-oddechowy,
  • zwiększa dopływ tlenu do płuc i mózgu,
  • polepsza wydajność serca (tętno wzrasta o 5-17 uderzeń na minutę),
  • zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków,
  • przez zastosowanie kijków umożliwia utrzymanie lepszej postawy (prostuje sylwetkę) i równowagi podczas chodu,
  • uczy skoordynowanego i dynamicznego chodu,
  • poprawia samopoczucie.

Dodatkowo na terenie naszego powiatu powstało ok. 160 km tras (w pięciu gminach: Puławy, Kazimierz Dolny, Janowiec, Końskowola, Nałęczów), które powstały w ramach projektu „EUROsznsa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny.” współfinansowanego ze szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Mapy dostępne są w Centrum Informacji Turystycznej, Urzędach Gmin oraz na stronie internetowej: http://www.kraina.org.pl/trasy_nordic_walking_id_1997.html