Rezerwat Piskory
Jezioro Piskory to pradawne zalewisko, jakie tworzyły wody spływające do Wieprza z rejonu Żerdzi, Żyrzyna i Bałtowa, napotykając po drodze na długi wał wydmowy. Początkowo większość terenu porastały drzewostany, w połowie XIX wieku wycięto je i utworzono rozległy staw rybny, który z czasem porósł całkowicie szuwarem. Od lat 90-tych zaczęto porządkować jezioro, wzbogacać o nowe gatunki i sukcesywnie powiększać lustro wody do ok. 150 ha. W 1998 roku jezioro i okolice zostały uznane za rezerwat przyrody rozlegający się na powierzchni ponad 201 ha. Na grobli czołowej jeziora rośnie kilka pomnikowych dębów szypułkowych, można tu spotkać także żmiję zygzakowatą, jednak najwyższe wartości przyrodnicze skupiają się na samym jeziorze, które jest cenną ostoją ptactwa wodno-błotnego. Już trzy lata po odtworzeniu zbiornika stwierdzono występowanie aż 129 gatunków ptaków, z czego większość to ptaki lęgowe, np. bąk, bielik, orlik krzykliwy, żuraw, rybitwa białoskrzydła.
Ciekawostka:
Żmija zygzakowata (Vipera berus) to gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych, który osiąga długość ciała ok. 75 cm. Na grzbiecie ma tzw. “wstęgę kainową”, czyli zygzak w kolorze ciemniejszym niż ubarwienie podstawowe. Chętnie przebywa pod kamieniami lub krzewami. Zwykle ucieka przed napastnikiem, atakuje tylko kiedy jest osaczona, wtedy najpierw głośno syczy,. Jednak stosunkowo rzadko kąsa. Żmija, jak każdy wąż, jest głucha i ma słaby wzrok. W orientacji pomaga jej węch i dotyk. Dużą rolę odgrywa ruchliwy, długi i rozdwojony na końcu język. Z wysuszonych i sproszkowanych żmij sporządzano mikstury wykorzystywane w leczeniu gruźlicy, ran, stłuczeń i chorób oczu. Dziś z jadu żmii sporządza się antidotum: surowicę podawaną po ukąszeniach tych gadów.
Bąk zwyczajny to gatunek dużego wędrownego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych. Ma brązowe upierzenie, z ciemnymi i jasnymi plamkami, co zapewnia mu doskonały kamuflaż w trzcinach. Gdy jest zaniepokojony, przybiera charakterystyczną pozę z szyją pionowo wyciągniętą ku górze, co ma go jeszcze lepiej maskować w trzcinie. Postawę tę potrafią już wykonywać dwu lub trzytygodniowe pisklęta. Wydaje charakterystyczne buczenie, które bardziej przypomina ryk wołu niż ptaka. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Czy wiesz, że…
Bodźcem do budzenia ptaków jest wschodzące słońce. Godzina rozpoczęcia porannego śpiewu przez określone gatunki ptaków jest cechą utrwaloną, zależną od stopnia rozjaśniania się. Zegar ptaków jest tak dokładny, że rano można przewidzieć jaki ptak zaśpiewa o wybranej godzinie. W połowie maja, kiedy słońce wschodzi o godzinie 4.00, ptasi budzik działa tak:
godz. 3.00 jako pierwszy fletowym głosem odzywa się drozd, który siedzi na wierzchołku drzewa
godz. 3.10 to czas na melodyjny świergot rudzika, schowanego w gąszczu leśnego poszycia
godz. 3.15 na wysokich gałęziach drzew powolnie, urwanie pogwizduje kos
godz. 3.20 usłyszymy świergotka drzewnego śpiewającego w locie
godz. 3.30 kukułka budzi się w koronach drzew
godz. 3.40 bogatka wyśpiewuje w niższych piętrach lasu
godz. 4.00 słońce wita zięba
godz. 4.20 wilga świergoce wśród wysokich drzew
godz. 4.40 koncert daje szpak
a dla tych, którzy zaspali o godz. 8.00 zaśpiewa szczygieł.
A zatem który ptak Cię dziś obudził?
Rezerwat Czapliniec
Rezerwat Czapliniec to faunistyczny i wodny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Puławy o powierzchni 19,04 ha, utworzony w 1987 roku. Głównym przedmiotem ochrony jest zachowanie stanowiska lęgowego czapli siwej.
Ciekawostka:
Czapla siwa (Ardea cinerea) to gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych. Zasiedla Europę, Azję i Afrykę. Jest ptakiem dziennym, ale najbardziej aktywna jest o świcie i o zmierzchu. W trakcie polowania długo pozostaje w bezruchu, nawet kilka godzin. Broniąca się czapla bardzo szybko i celnie atakuje oczy wroga. W locie odzywa się donośnym “frank” .
Jezioro Nury, Borowiec, Matygi
Niedaleko od jeziora Piskory znajdują się trzy ciekawe zbiorniki, będące pozostałością po dawnym przebiegu jednego z bocznych koryt Wisły. Osobliwość Jezior Nury, Borowiec i Matygi stanowi ciekawa roślinność i bytujące w pobliżu zwierzęta. W jeziorze Matygi spotkać można żółwia błotnego. Jezioro Nury ma około 4 ha powierzchni, jest silnie eutroficzne, czyli zawiera bardzo dużo azotanów, siarczanów i fosforanów. Brzegi jeziora otoczone są pasem szuwaru trzcinowo-pałkowego, a na powierzchni jeziora można zobaczyć m.in. ciekawą paproć – salwinię pływającą, grążel żółty czy żabiściek pływający. Na zwisających w pobliżu wód gałązkach wierzbowych spotkać można remiza – chronionego ptaka budującego charakterystyczne wiszące gniazda, a pod nogami objętego ścisłą ochroną prawną węża – zaskrońca.
Urząd Gminy Puławy
ul. Dęblińska 4
24-100 Puławy
tel.: +48 (81) 889 05 25
faks: +48 (81) 887-41-22
sekretariat@pulawy.gmina.pl