43. Kurier Gminy Puławy: Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej w Borowej

Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) i znalazła się na mapie inicjatyw. DBI 2020 obchodzony był 11 lutego i odbywał się pod hasłem: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy, angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli
i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Przez cały miesiąc luty w naszej szkole były realizowane różne działania, mające na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń, jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych. Uczniowie klas I-VIII wzięli udział w konkursie plastycznym na plakat pt. “Bądź bezpieczny w Internecie”. Wychowawcy wszystkich klas podczas zajęć edukacji informatycznej (klasy I-III) i godzin wychowawczych przeprowadzili pogadanki o tematyce dotyczącej aktywności uczniów na portalach społecznościowych oraz zagrożeń związanych z zamieszczaniem na profilach informacji oraz zdjęć, a także anonimowości w Sieci. W klasach IV – VIII na lekcjach informatyki zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w Sieci (cyberprzemoc, hejt, seksting, uzależnienia) oraz zasadom bezpiecznego z niej korzystania. Uczniowie wiedzą, gdzie szukać pomocy w razie niebezpieczeństwa. Zajęcia zostały przeprowadzone na podstawie scenariuszy i materiałów (filmów, spotów, plików muzycznych) udostępnionych na stronie internetowej Fundacja Daje Dzieciom Siłę. Podczas tych zajęć powstały materiały wizualne: zasady antyhejtowe, netykieta – zasady kulturalnego zachowania się w sieci, najczęstsze zagrożenia w sieci, zjawisko sekstingu, które zaprezentowano w formie gazetek na korytarzach szkolnych. Ponadto na lekcjach muzyki uczniowie uczyli się śpiewać piosenki: „Fajnie w Internecie”, „Przytul hejtera”. W szkole w klasach I-II realizowany jest program „Akademia bezpiecznego Puchatka” w ramach którego zarówno uczniowie jak ich rodzice zostali zapoznani co należy robić, by być bezpiecznym w sieci. Na stronie szkoły umieszczono akcje informacyjną skierowaną do rodziców.

Akcja przebiegała sprawnie i zaangażowała wielu uczniów i nauczycieli w dyskusję nt. „Bezpieczny Internet. Działajmy razem” oraz zainspirowała do dalszej pracy. Przeprowadzone zajęcia pozwoliły osiągnąć zamierzone cele tj. wzbogaciły świadomość uczniów, iż decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mają wpływ na ich realne życie. Zapewne w przyszłym roku weźmiemy udział w tym wydarzeniu, bo warto.

Elżbieta Piątkowska

{gallery}3372{/gallery}