bajki dla dzieci

Bajki dla dzieci o skarbach księżnej Izabeli

Zapraszamy serdecznie dzieci przedszkolne – także te z oddziałów zerowych szkół podstawowych – oraz uczniów klas I i II szkoły podstawowej na spotkanie z prawdziwymi bajarzami.

W ramach projektu “Czartoryscy na językach” przeniesiemy się w magiczny świat przedmiotów gromadzonych w pierwszym muzeum na ziemiach polskich przez księżną Izabelę Czartoryską. Spotkanie będzie połączeniem formy opowieści z gestem i dźwiękami różnych przedmiotów. W ten sposób przeniesiemy się w niezwykły świat eksponatów, poznamy ich historię, a jednocześnie odkryjemy niezwykłą pasję księżnej Izabeli do gromadzenia pamiątek narodowych. Będzie to wyprawa od historii przedmiotów do historii ludzi.

Spotkanie odbędzie się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Puławskiej/ ul. Ogrodowa 18/ poniedziałek – 30 września o godz. 10.00.

Historię przedmiotów gromadzonych przez księżną Izabelę Czartoryską w formie bajkowych opowieści dla dzieci przedstawią opowiadacze z formacji „Baśnie z Sześciu Stron Świata”. Grupa ta to zespół pasjonatów opowiadania, w skład którego wchodzą Agata Dzik, Darek Wróbel i Bartłomiej Kopiński. Każdy z nich wnosi unikalny styl i energię do swoich opowieści, tworząc niezapomniane historie, które przenoszą słuchaczy w magiczne światy. Ich występy to prawdziwa uczta dla wyobraźni, pełna legend, baśni i podań z różnych zakątków globu. Dzięki ich talentowi, każda opowieść staje się żywym doświadczeniem, które na długo pozostaje w pamięci.

Działanie zostanie zrealizowane w ramach projektu „Czartoryscy na językach” dofinansowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pn. Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

Do zobaczenia!

O projekcie: Projekt Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Puławskiej pn. „Czartoryscy na językach” to cykl działań promujący poprawne posługiwanie się językiem polskim oraz dbałość o lokalne dziedzictwo kulturowo-historyczne dworu książąt Czartoryskich. Główny cel naszego projektu to promocja kultury wysokiej na terenach wiejskich i kultywowanie pamięci o dawnych wartościach literackich, językowych i kulturowych naszego terenu. W ramach siedmiu elementów naszego cyklu (6 spotkań i konkurs) skupimy się na zapomnianej sztuce kaligrafii, językowych zasadach savoir-vivre, które z pewnością obowiązywały także na dworze książąt Czartoryskich, niedocenianej w dzisiejszych czasach umiejętności pięknego wyrażania się za pośrednictwem listu. Przybliżymy także zapomnianą historię pałacyku w Górze Puławskiej, zbiory z biblioteki książąt Czartoryskich oraz bogactwo zgromadzonych przez nich eksponatów. Dzięki powrotowi do historii XIX-wieku nie tylko zaznajomimy dorosłych, dzieci i młodzież z dawnymi mistrzami słowa, wyrażeniami uznawanymi dziś za anachroniczne, lecz także poznamy środowisko językowo-kulturowe naszej przeszłości, po której “codziennie stąpamy” oraz zgłębimy tajniki sztuki opowiadania o ludziach z perspektywy rzeczy, którymi się otaczali. Nasz projekt uczy kultury języka polskiego, kultury ręcznego pisania oraz sztuki pięknego wysławiania się przy jednoczesnym zgłębianiu tajników historii.Dzięki konkursowi pisania listów, który zaproponowaliśmy, młodzież utrwali pozyskaną w trakcie warsztatów z kaligrafii i warsztatów pisania listów wiedzę.

Spotkania są adresowane zarówno do dorosłych i seniorów, jak i dzieci oraz młodzieży. Wszystkie wydarzenia są otwarte i bezpłatne. Cykl warsztatów i wykładów został dofinansowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pn. „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024”.

W ramach projektu odbędą się: wykład historyczny o terenie, na którym znajduje się obecnie Gminna Biblioteka Publiczna w Górze Puławskiej, warsztaty kaligrafii, warsztaty pisania listów, wykład z językoznawcą o zasadach savoir-vivre w języku, wykład dotyczący najbardziej poczytnych książek z okresu oświecenia oraz prezentacja bajki dla dzieci, dotyczącej niezwykłych zbiorów książąt Czartoryskich. Zwieńczeniem projektu będzie konkurs na list do księżnej Izabeli Czartoryskiej, w którym młodzież będzie musiała opisać księżnej obecną sytuację społeczno-polityczną w naszym kraju.