5f1edc5f0d6d6465a30b267802485710 XL

Bronowice – Sołtys Sylwia Mizak

Od czasów średniowiecza Bronowice należały do systemu grodów strzegących przepraw przez Wisłę. W XV w. właścicielem dóbr bronowickich był Warsz Michałowski, zaś w XVI w.  przeszły one w ręce roku Firlejów. W II połowie XVI w. Krzysztof Firlej herbu Lewart – ówczesny właściciel Bronowic – wybudował w tym miejscu siedzibę rodową o charakterze obronnym oraz założył ogród z malowniczym niegdyś widokiem na leżący na przeciwległym brzegu Wisły zespół pałacowy książąt Czartoryskich w Puławach. Od II połowy XVII w. notujemy wielokrotne zmiany właścicieli dóbr bronowickich, które  pozostawione bez należytej opieki z czasem podupadały, by do I połowy XIX w. z zamku pozostała dwukondygnacyjna wieża mieszkalna, określana mianem pałacyku myśliwskiego. Około 1860 r. piwnice pozostałe po zburzonej już wówczas wieży firlejowskiej, wykorzystano do budowy nowego dworu. Założony w owym czasie ogród spacerowy, wraz z aleją grabową oraz wieloma innymi gatunkami drzew i krzewów, zachował się do dnia dzisiejszego, jednak zabudowania dworskie nie zdołały oprzeć się działaniom wojennym lat 1944-1945. Ostatecznie ruiny dworu rozebrano w 1958 r. zaś z pozyskanego materiału zbudowano szkołę.

Bronowice były świadkiem wielu doniosłych wydarzeń historycznych. Tadeusz Kościuszko dokonał tutaj przeglądu swoich wojsk, na pamiątkę czego w 1917 r., w setną rocznicę jego śmierci społeczeństwo Bronowic wybudowało pomnik, oddając cześć wielkiemu bohaterowi narodowemu. Obelisk znajduje się nieopodal bramy wjazdowej do parku, po przeciwległej stronie drogi.

Sołtys: Sylwia Mizak

Pani Sylwia jest mieszkanką Gminy Puławy od 10 lat. Ceni sobie spokój wiejskiego życia, z dala od zgiełku, tłoku i hałasu dużych miast. W długie, jesienne wieczory rozwijała swoje umiejętności, by dziś tworzyć z papierowej wikliny niemal wszystko co podsunie jej wyobraźnia, od szkatułek, koszyczków i choinek po figurki zwierząt: kotów, jeży, świnek, królików czy pająków. Wykonane z najdrobniejszymi szczegółami dzieła powstają ze zwykłych, czarno-białych gazet.

Przewodnicząca rady sołeckiej: Małgorzata Piwowarek
Rada sołecka:
Paweł Piskała, Tomasz Pyszczak, Ewa Sztreja, Grzegorz Mizak, Stanisław Bernatek, Zofia Karlińska, Zofia Popis

Liczba mieszkańców: ~581