f8a458e18503c86603dc02339a944feb XL

Budynek dworca Kolei Nadwiślańskiej w Gołębiu

Dworzec kolejowy w Gołębiu wybudowany został w 1878 roku. Wzniesienie budynku związane było z wyznaczeniem w pobliżu miejscowości jednego z przystanków „Kolei Nadwiślańskiej”. Dworzec znajduje się w odległości 2,5 km od centrum wsi w kierunku północnym. Jest drewnianym obiektem wolnostojącym na planie prostokąta, o dwóch kondygnacjach na ceglanej podmurówce. Na parterze, na osi budynku, znajduje się hol przelotowy. W części zachodniej parteru ulokowane są pomieszczenia dla dyżurnego ruchu i zawiadowcy stacji. Całość przykryta dachem dwuspadowym pod blachą.

Ciekawostka…

Kolej Nadwiślańska to linia kolejowa, której budowę  podjęto w 1874 roku, a zakończono w ekspresowym tempie w 1877 r. „Żelazna droga” prowadziła od wówczas nadgranicznego miasta Mława (granica pruska) przez Warszawę, Lublin i Chełm do Kowla na linii brzesko-kijowskiej. Linia liczyła 522 km szerokiego toru, w 1887 pracowało na niej 2364 pracowników.