211520f6c4dff2679a31b5ccb6899176 XL

Dobrosławów – Sołtys Jadwiga Głowacka

Na obecny obszar miejscowości Dobrosławów składają się 3 części położone po obu stronach drogi Puławy-Zwoleń: Dobrosławów „wieś” – jej najstarsza historyczna część, Dobrosławów „przy szosie” oraz Dobrosławów „za rzeką”. Wieś powstała pod koniec XIX w. na terenie majątku Pachnowola. Nazwa Dobrosławów pojawiła się w 1901 r. i pochodzi prawdopodobnie od imienia jednego z dziedziców Pachnowoli (Dobrosław, Dobrosława). I Wojna Światowa pociągnęła za sobą wiele zniszczeń oraz aktów przemocy na ludności cywilnej. Miejscowość pozostawała pod okupacją wojskową Austro-Węgier. Tereny ówcześnie wspólnego sołectwa Dobrosławów-Pachnowola, w czasie walk w latach 1944-1945 znalazły się na przyczółku puławskim, na pierwszej linii frontu po stronie radzieckiej, przez co uległy całkowitemu zniszczeniu. Część ludności wysiedlono, pozostałych na okres działań wojennych przeniesiono w okolice Lublina. Dobrosławów znany jest dzięki sprawnie działającym tu przedsiębiorstwom, między innymi „Zakładom Mięsnym Dobrosławów”.

Sołtys: Jadwiga Głowacka

Pani Jadwiga już IV kadencję pełni funkcję sołtysa Dobrosławowa, gdzie zamieszkuje od urodzenia. Z wykształcenia jest technikiem rachunkowości rolnej a obecnie przebywa na emeryturze. Wolny czas poświęca wycieczkom rowerowym po malowniczych okolicach Dobrosławowa. Jesienią lubi zbierać grzyby i czytać książki.

Przewodniczący Rady Sołeckiej: Tadeusz Piwoński
Rada Sołecka:
Monika Kacperek, Teodora Słyk, Jolanta Głowacka, Maria Marchocka

Liczba mieszkańców: ~234