Językowe savoir-vivre
Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy wykład dedykowany językowemu savoir-vivre, dotyczący szeroko pojętej kultury wypowiedzi w social mediach. Podczas prelekcji zostaną poruszone takie watki, jak: jak poprawnie napisać maila (to słynne “Witam”), jak zabierać głos w internecie (a więc jak z kulturą wypowiadać się w internecie, jakich zwrotów i słów należy unikać w wypowiedziach na portalach społecznościowych), jakie wypowiedzi nie przystają osobom na stanowiskach i ogólnie jak to, co mówimy i piszemy o nas świadczy. Będzie to więc wykład dotyczący współczesnej kultury języka i zasad, którymi powinna kierować się osoba, która chce swojego rozmówcę w sposób kulturalny przekonać do własnych racji. Podczas prelekcji nawiążemy także do “Myśli o pismach polskich” Adama Kazimierza Czartoryskiego. Wykład wygłosi specjalistka w dziedzinie językoznawstwa, profesor Uniwersytetu Warszawskiego – Elżbieta Piotrowska-Wierzbicka.
To niezwykłe wydarzenie odbędzie się: 14 października 2024, w poniedziałek o godz. 16.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Puławskiej przy ul. Ogrodowej 18.
Elżbieta Piotrowska-Wierzbicka jest ekspertem w dziedzinie gramatyki opisowej języka polskiego, semantyki, pragmatyki tekstu oraz glottodydaktyki. Zajmuje się także metodologią badań językoznawczych. Ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej i Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1971-1976), zdobywając dyplom magistra z wyróżnieniem. Uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w 1981 roku oraz stopień doktora habilitowanego w 2012 roku. Pracowała jako asystent, adiunkt, lektor i wykładowca w Instytucie Języka Polskiego na Uniwersytecie Warszawskim, a także jako lektor języka polskiego na uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. W 2018 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego. Prowadziła zajęcia na wakacyjnych kursach języka i kultury polskiej dla cudzoziemców, oraz wykłady dla różnych instytucji (np. Politechnika Warszawska, Ministerstwo Finansów). Jest zaangażowana w dydaktykę z zakresu poprawności językowej retoryki i kształcenia językowego. Uczestniczyła w kilku stypendiach naukowych, w tym w USA i Włoszech oraz brała udział w międzynarodowych grupach badawczych. Prowadziła wykłady na uczelniach zagranicznych, w tym w Stanach Zjednoczonych i Włoszech. Otrzymała wiele nagród, w tym nagrodę Ministra Oświaty, nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz wyróżnienia za publikacje dotyczące dydaktyki i lingwistyki. Jest autorką książek i podręczników z zakresu gramatyki, interpunkcji oraz dydaktyki języka polskiego. Publikowała artykuły naukowe na temat języka, semantyki oraz praktyki językowej zarówno w kraju, jak i za granicą. Należy do Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz innych stowarzyszeń językoznawczych, aktywnie uczestnicząc w życiu naukowym. Jej prace są cenione zarówno w Polsce, jak i w międzynarodowym środowisku językoznawców.
Wydarzenie jest częścią projektu biblioteki pn. „Czartoryscy na językach” dofinansowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pn. Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.