071a135aa31a2397c57a607f4e716e01 M

Natalka Kosmowska – nasz mały wielki skarb

Natalia Kosmowska – 11-latka z Opatkowic. Jest uczennicą V klasy szkoły podstawowej. Utalentowana muzycznie, ale nie tylko, jest dumą naszej szkoły. Uwielbia tańczyć, recytować, grać na pianinie, ale największą jej pasją jest śpiew.

Już jako kilkulatka wykazywała swoje zdolności wokalne. W wieku 3 lat po raz pierwszy odważyła się zaśpiewać publicznie podczas koncertu kolęd w kościele w Wysokim Kole, ujmując zgromadzoną widownię, a mając 4 lata została laureatką Festiwalu Kolęd w Puławach z pastorałką „Boży pastuszek”. Początkowo swoje zdolności wokalne kształtowała pod troskliwym okiem swojego taty, później, będąc w I i II klasie uczęszczała do zespołu „The Voices” w Puławach, który prowadził Pan Robert Sosik. Obecnie jest solistką w zespole „Aplauz” z Gołębia. Próbowała też gry na skrzypcach, ale ostatecznie przypadł jej do gustu inny instrument i od 3 lat uczy się gry na pianinie w ognisku muzycznym w Puławach pod opieką pianisty pana Rafała Maciąga. Mimo że uczy się zaledwie trzeci rok, to już odniosła swój pierwszy sukces i pod koniec marca 2018 r. została laureatką I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Lublinie.

Wracając do pasji związanej ze śpiewem… Od 2 lat Natalka swój głos kształtuje pod bacznym okiem świetnego pedagoga, instruktora i trenera wokalnego, członka stowarzyszenia wokalistów MX/Mix Singers Associattin, Pana Piotra Markowskiego w jego prywatnym „Piotr Markowski Vocal Studio”. Mimo, że to zaledwie drugi rok, to już zauważalne są efekty ciężkiej pracy połączonej z talentem nie tylko w osiągnięciach konkursowych, ale przede wszystkim w technice, jaką zaczyna dysponować Natalia.

Bierze udział w różnego rodzaju uroczystościach szkolnych w Opatkowicach oraz w Gołębiu, jako członkini tamtejszego zespołu Aplauz, ale też licznych imprezach gminnych czy powiatowych. Ostatnio mogliśmy Natalkę usłyszeć podczas solowego występu na „Święcie Truskawki” w Górze Puławskiej oraz podczas festynu „Floriada” w Gołębiu, gdzie została przyjęta ogromnymi brawami. Oprócz lokalnych występów miała okazję pokazać się szerszej publiczności m. in. w Zwoleniu i Lipsku, na zaproszenie tamtejszych domów kultury.

Choć Natalia ma zaledwie 11 lat, jest laureatką wielu konkursów, przeglądów, festiwali o zasięgu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim czy międzynarodowym. Obecny rok kalendarzowy był rokiem bardzo obfitym, a zarazem owocnym w różnego rodzaju przeglądy czy festiwale. Zaczęło się od Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Karczmiskach, gdzie zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej, następnie było wyróżnienie na Regionalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolęda Polska” w Opolu Lubelskim. Była też finalistką Wojewódzkiego Przeglądu Kolęd „Gore Gwiazda Jezusowi” w Radzyniu Podlaskim. Po okresie kolędowym i krótkiej przerwie przyszedł czas na festiwale piosenki dziecięcej i młodzieżowej. Na początku kwietnia udało się wywalczyć wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej „Rytm i Melodia” w Radomiu, następnie otrzymała nominację w Wąwolnicy do Finału Wojewódzkiego Konkursu „Śpiewający Słowik” w Rykach oraz nominację do regionalnego etapu „Wygraj Sukces” w Kozienicach. Ogromną radość sprawiła sobie zdobywając I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu „Piosenki z Czarnego Krążka” w Pionkach pod patronatem Andrzeja Piasecznego, gdzie piosenką „Ludzkie gadanie” urzekła jurorów, m. in. Szymona Wydrę.

Po wstępnych eliminacjach w połowie maja udała się do Rzeszowa na finał Ogólnopolskiego Festiwalu „Na Polską Nutę”, gdzie otrzymała wyróżnienie. Kolejnym udanym występem mogliśmy cieszyć się podczas Konkursu Wokalnego „Wygraj szansę” organizowanym przez TV Media Łódź, który odbył się w Lublinie, gdzie pojechaliśmy kibicować Natalii całą szkołą, i na którym to okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce. Tu pragniemy podziękować Panu Wójtowi Krzysztofowi Brzezińskiemu, że obdarzył nas zaufaniem i dzięki Jego uprzejmości uczennica naszej szkoły mogła reprezentować Gminę Puławy.

Po Lublinie przyszedł czas na wyjazd do… Suwałk. Dużym zaskoczeniem było już samo otrzymanie nominacji do tego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca „Muszelki Wigier”. Dwa dni festiwalowych zmagań to występ przed międzynarodowym jury, udział w koncercie laureatów oraz największy jak do tej pory sukces – laur w postaci „Złotej Muszelki” na tym jakże prestiżowym festiwalu.

Kolejna fantastyczna wiadomość to zaproszenie Natalki do finału Konkursu „FUMA” w Zielonej Górze. Trzy dni prób, przesłuchań z orkiestrą festiwalową dla 11-letniego dziecka jest ogromnym doświadczeniem a zarazem spełnieniem marzeń chyba każdego „małego artysty”. Radość tym większa, że dostała się do koncertu galowego i otrzymała Nagrodę Dyrektora Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

Kolejne festiwale, tym razem „u siebie” to „Lubelski Talent” w Poniatowej i wyróżnienie dla Natalki, Konkurs Muzyczno-Taneczny „Music-Dance” w Kozienicach i duży sukces w postaci I miejsca, no i I miejsce podczas Przeglądu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej w Lipsku.

Koniec roku szkolnego i specjalna Nagroda Wójta Gminy Puławy za osiągnięcia muzyczne oraz stypendium za wyniki w nauce okazały się ogromnym wyróżnieniem i motywacją do rozwijania swojej pasji. Podczas wakacji Natalka oprócz wypoczynku brała też udział w letnim Obozie Artystycznym dla dzieci i młodzieży „Przygoda z Piosenką” w Szczyrku, gdzie mogła rozwijać swój warsztat wokalny pod okiem świetnych instruktorów ze Stowarzyszenia Wokalistów Mix/MX Singers Association. Brała udział w finale M1 TALENTSHOW w Radomiu i zaprezentowała też swoje zdolności w programie  „Poranek między Wisłą a Bugiem” na zaproszenie TVP Lublin. Na początku roku szkolnego zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Festiwalu „KWIETNIK” w Kutnie, gdzie została wyróżniona w kat. 10-12 lat.

Październik to miesiąc poświęcony Janowi Pawłowi II i Konkurs Piosenki Papieskiej w Puławach, gdzie Natalka zajęła II miejsce. Po dwuletniej przerwie został reaktywowany festiwal pod nazwą „MIT TON” (dawny „TEN TON”), w Domu Kultury „Dorożkarnia” w Warszawie. Tym razem Natalka musiała zmierzyć się z utworami Katarzyny Gartner i przed zacnym jury w składzie: Pani Maria Szabłowska, Pani Grażyna Łobaszewska, Igor Herbut („Lemon”) i Michał Sobkowski (dyr. muz. Radia Eska) wyśpiewała III miejsce w kat. 11-14 lat. W nagrodę zaproszona została na warsztaty wokalne, które prowadził Robert Osama-Gyaabin (znany z programów „Śpiewające Fortepiany” i „Jaka to melodia”) i wzięła udział w koncercie galowym w Muzycznym Studio PR im. Agnieszki Osieckiej na antenie Radia dla Ciebie. Po występach w stolicy tym razem podbiła serca jurorów w Małogoszczu, na Ogólnopolskim Festiwalu „Nad Wierną Rzeką”, sięgając po kolejne I miejsce. W listopadzie udała się do Modliborzyc k. Janowa Lubelskiego na eliminacje do Festiwalu „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”, gdzie jurorem był sam zainteresowany, lider zespołu „WAWELE”. Udało się, zdobyła jedną z pięciu nominacji do Finału w Krakowie. Tym razem w Nowohuckim Centrum Kultury nie udało się Natalce stanąć na podium, ale samo dostanie się do finału było ogromnym wyróżnieniem.

Kolejnym sukcesem było I miejsce i „Złoty Kasztan” w Wojewódzkim Konkursie Piosenki „Jesienne Nutki” w Lublinie, gdzie w jury zasiadł Piotr Selim z Lubelskiej Federacji Bardów. Po sukcesie w Lublinie znowu Warszawa, gdzie Natalia okazała się bezkonkurencyjna podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Firoliza – Reakcja Wokalna” i stanęła na najwyższym stopniu podium w kat. 8-11 lat, miejsce tym bardziej cieszy, gdyż oce
niana była przez Panią Barbarę Abramowicz i Panią Agatę Wrońską, fachowców w dziedzinie wokalistyki, foniatrii i emisji głosu w Akademii Muzycznej w Warszawie. Dobra passa trwała nadal, tym razem podczas konkursu „Szansonada” w Puławach, którego głównym celem jest promowanie nauki języków obcych oraz prezentacja umiejętności językowych i wokalnych uczniów z województwa lubelskiego. O laur zwycięstwa walczyło blisko 70 uczestników. W kategorii wiekowej 10-12 lat znów bezkonkurencyjna okazała Natalka, która wykonała piosenkę Alice Merton „No roots”.

Listopad tego roku to czas szczególny ze względu na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Obok różnego rodzaju apeli i imprez kulturalnych nasza uczennica brała też udział w konkursach i przeglądach pieśni patriotycznych. I tak, w Puławach podczas XIV Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Żeby Polska była Polską…” wyśpiewała sobie III miejsce, w Kurowie podczas XV Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Niepodległościowej „Ojczyste Śpiewanie”, a także w Nałęczowie w IV Międzyszkolnym Konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej zdobyła najwyższe trofea w postaci I miejsc. Ostatnie dni listopada i początek grudnia to znowu dłuższa wycieczka. Najpierw 2 dni na Padkarpaciu, a konkretnie w Nowej Dębie i Festiwal „Śpiewamy przeboje naszych rodziców”, gdzie po eliminacjach w pierwszym dniu znalazła się w ścisłym finale i przy silnie obsadzonej konkurencji wywalczyła III miejsce, brawurowo wykonując „Małgośkę”.

Ostatni festiwal tego roku odbył się w pierwszy weekend grudnia, było to Ogólnopolskie Spotkanie Laureatów Festiwali Piosenki „KLUCZ DO SUKCESU” w Iłowie k. Sochaczewa. Natalka została tam zaproszona jako laureatka licznych festiwali ogólnopolskich i jednego międzynarodowego. Po zaprezentowaniu swoich umiejętności i walorów wokalnych została nagrodzona przez Fundację Estradowej Twórczości Dzieci i Młodzieży EDA Art. i zaproszona do udziału w projekcie musicalowo-płytowym „W KRAINIE CZARÓW”, który obejmuje warsztaty wokalno-musicalowe, nagranie płyty i teledysku. Być może będzie to pierwszy krok do SUKCESU…

Jesteśmy dumni z naszej uczennicy i cieszymy się, że tak wspaniale reprezentuje szkołę w Opatkowicach, swoją rodzinną miejscowość, Gminę Puławy… Z całą pewnością opisane osiągnięcia to dopiero początek jej drogi prowadzącej do spełnienia swoich marzeń. Trzymamy kciuki, Natalko!