O sieci parków Nordic Walking na obszarze Krainy Lessowych Wąwozów

Kraina Lessowych Wąwozów położona jest w zachodniej części województwa lubelskiego. Wspaniałe walory przyrodnicze i kulturowe sprawiają, że jest to wymarzone miejsce do uprawiania turystyki aktywnej. Sieć parków Nordic Walking tworzy 15 lokalnych pętli, które prowadzą po Kazimierskim Parku Krajobrazowym, przez leśne trakty, gęste labirynty lessowych wąwozów oraz wzdłuż różanych pól. Pozwalają podziwiać Małopolski Przełom Wisły, wyjątkowe zabytki i sielskie krajobrazy.
Nordic Walking to sport dla tych, którzy chcą zyskać zdrowie, zredukować wagę, utrzymać dobrą kondycję i… samopoczucie! Może być uprawiany o każdej porze roku. Używanie specjalnie zaprojektowanych kijków stymuluje pracę górnych partii mięśniowych, a jednocześnie sprawia, że spacer wydaje się łatwiejszy i bardziej stabilny. Dzięki używaniu kijków odciążamy dolne partie ciała (do 30%) oraz znacznie uruchamiamy górne partie (ogółem pracuje 90% mięśni). Sylwetka, ustawienie ramion i kąt, pod którym wbijamy kije w ziemię, to niektóre ważne elementy techniki. Dzięki właściwemu użyciu kijów można uzyskać wspaniałe efekty zarówno zdrowotne, jak i sportowe. To sport dla wszystkich!

PARTNERZY PROJEKTU: NAŁĘCZÓW, KOŃSKOWOLA, GM. PUŁAWY, JANOWIEC ORAZ KAZIMIERZ DOLNY

W każdej z pięciu gmin powstały trzy rodzaje tras o zróżnicowanej długości i poziomie trudności. Z dala od miejskiego zgiełku, maszerując wśród urzekających krajobrazów zobaczymy wiele ciekawych miejsc!

Miłośnikom Nordic Walking proponujemy:
– około 160 kilometrów oznakowanych szlaków
– tablice pokazujące przebieg tras, ich długość oraz czas przejścia
– miejsca umożliwiające zatrzymanie się na odpoczynek, rozgrzewkę, wykonanie ćwiczeń przed dalszym marszem, czy pomiar tętna
– mapy parków Nordic Walking

 

swiss banner

NAZWA PROJEKTU: TWORZENIE I PROMOCJA SIECI PARKÓW NORDIC WALKING W GMINACH: NAŁĘCZÓW, KOŃSKOWOLA, PUŁAWY, JANOWIEC ORAZ KAZIMIERZ DOLNY

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego ProgramuWspółpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej w ramach projektu„EUROsznsa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny.”

www.kraina.org.pl/trasy_nordic_walking