e36a512fe5b90101a88ae780e05256f8 XL

Zarzecze – pomnik ku czci nauczycieli szkoły w Zarzeczu zamordowanych w niemieckim obozie Mauthausen-Gusen

Przemierzając lewobrzeżną część Gminy Puławy w poszukiwaniu znaków przeszłości, warto zatrzymać się na chwilę w miejscowości Zarzecze, gdzie znajduje się pomnik odsłonięty ku pamięci Romana Nolberka i Stanisława Gębki – nauczycieli szkoły w Zarzeczu, którzy zostali aresztowani i straceni 4 czerwca 1960 r. w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Mauthausen Gusen. Obelisk usytuowany jest na terenie szkolnym, w sąsiedztwie wiaty turystycznej, której lokalizację wskazuje znak ustawiony przy dawnej drodze krajowej nr 12 (Puławy – Radom). Warto więc się tu zatrzymać by połączyć chwilę odpoczynku z refleksją nad wciąż żywą, tragiczną historią naszego kraju.