4 Święto Truskawki w Gminie Puławy – fotorelacja

W weekend 14 i 15 czerwca 2014 r. na stadionie sportowym w Górze Puławskiej odbyła się najbardziej smakowita impreza na Lubelszczyźnie – Święto Truskawki. Organizowane już po raz czwarty wydarzenie, na trwale wpisało się w kalendarz letnich imprez w regionie i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Sobotnie popołudnie upłynęło pod znakiem folkloru w najlepszym, międzynarodowym wydaniu. W ramach gościnnych występów zaprezentowały się zespoły pieśni i tańca, biorące udział w Międzynarodowym Festiwalu Tańców GODEL 2014. Na „truskawkowej” scenie wystąpili tancerze z Polski, Ukrainy, Węgier a nawet z Turcji.

Wieczór rozpoczął spektakl zatytułowany „Nowopolskim obyczajem”, przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Góry Puławskiej, w którym zaprezentowano pieśni i zwyczaje, związane z tradycyjnym obrzędem weselnym. Następnie „truskawkowa” publiczność do późnych godzin nocnych bawiła się z zespołem Jerry Band.

Niedzielę zainaugurowano od uroczystej, polowej mszy św., odprawionej w intencji plantatorów i mieszkańców gminy. Zebrane ofiary w kwocie 2 100,00 zł zostały przekazane na potrzeby Hospicjum im. Bł. Matki Teresy w Puławach.

Na odwiedzających czekały liczne atrakcje: koncerty, występy grup tanecznych i prezentacje. Na scenie zaprezentowały się m.in. Helicopters Brass Orchestra, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, Śpiewające Seniorki, Babeczki z Gołębia oraz dzieci i młodzież przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury oraz placówki oświatowe.

Nieodzownym elementem Święta Truskawki są stoiska, przygotowywane przez poszczególne miejscowości gminy, które rywalizują o miano „Najpiękniejszego Truskawkowego Stoiska”. W tym roku zwyciężyła prezentacja Sołectwa Opatkowice, przed Szkołą Podstawową w Bronowicach i Sołectwem Gołąb, choć – jak wskazali jurorzy – wybór był bardzo trudny, bowiem wszystkie stoiska były bardzo atrakcyjne, estetyczne i – co najważniejsze – smakowite.

Jednym z hitów niedzielnego popołudnia była rewia konkursowa i wybór Miss Truskawki 2014. W tym roku tytuł przypadł Dominice Opackiej, zaś wicemiss została Lidia Woszczek. Widzowie zgromadzeni przed sceną również wskazali swoją faworytkę – Malwinę Kalinowską (będąca jednocześnie najmłodszą uczestniczką konkursu), której przyznano tytuł Truskawkowej Miss Publiczności.

Na zakończenie dwudniowej imprezy przygotowano spektakularny pokaz sztucznych ogni, a przed nim koncert zespołu Ruzica, który wystąpił w żywiołowym, bałkańskim repertuarze.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, zaangażowanym w organizację imprezy, w szczególności patronom honorowym i medialnym, darczyńcom, sołectwom i mieszkańcom Gminy Puławy, duszpasterzom i służbie liturgicznej, gminnym jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej, placówkom oświatowym, pracownikom Urzędu Gminy Puławy i gminnych jednostek organizacyjnych, klubowi sportowemu KS „Góra Puławska”, twórcom ludowym, wystawcom, artystom występującym na scenie oraz wszystkim osobom – choć niewymienionym – dzięki którym 4 Święto Truskawki możemy nazywać naszym wspólnym sukcesem.

{gallery}1005{/gallery}