e580911a9182201ea527f54ea899b9bc XL

43. Kurier Gminy Puławy: UCZNIOWIE NA BALECIE „DZIADEK DO ORZECHÓW”

17 grudnia 2019 r. uczniowie klas piątych, szóstych i ósmych późnym popołudniem wybrali się do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie na balet moskiewski pt. „Dziadek do orzechów”. To wyjątkowe widowisko mogliśmy obejrzeć dzięki goszczącemu na polskich scenach najsłynniejszemu zespołowi baletowemu z Moskwy. Moscow City Ballet został założony w 1988 roku przez wybitnego rosyjskiego choreografa Viktora Smirnova-Golovanova. Wielu tancerzy z tej grupy to byli uczniowie Golovanova i jego żony – primabaleriny Ludmiły Nerubashchenko. W Polsce po raz pierwszy wystąpił grudniu 2003 r., zdobywając wielką popularność.

            Spektakl już na początku przenosi publiczność swoją fabułą w wyjątkowy bożonarodzeniowy czas, gdzie na scenie trwają przygotowania do świątecznego przyjęcia w domu bogatego Radcy. W salonie, chwilowo niedostępnym dla dzieci, znajduje się pięknie ubrana choinka i złożone pod nią prezenty. Stopniowo pojawiają się goście. Następnie ojciec chrzestny rozdaje prezenty. Jako ostatni, pod choinką zostaje Dziadek do Orzechów. Ten ostatni prezent nie budzi zachwytu wśród dzieci i dorosłych, tylko Klara jest nim zauroczona. Ostatecznie Dziadek do Orzechów zamienia się w Księcia, a Klara w Księżniczkę i …

Godna podziwu wyrazistość perfekcyjnych ruchów w połączeniu z fantastyczną choreografią pokazują następnie widzowi prawdziwy kunszt sztuki baletowej. Tancerze i tancerki każdy ruch głową, palcem, ramieniem, aż po ustawienie stopy wykonują z niesamowitą precyzją i wyczuciem. Pełna cudowności sceneria oraz fantastyczne kostiumy dopełniają magii tego przedstawienia.

Nasi uczniowie po raz pierwszy oglądali spektaklu w formie baletu. Wszyscy byli zachwyceni sztuką, a przede wszystkim pod wielkim wrażeniem umiejętności tanecznych osób zaangażowanych w występ.

                                                                    Tekst. Bożena Koza