46. Kurier Gminy Puławy

46. Kurier Gminy Puławy

Drodzy Mieszkańcy Gminy Puławy!
Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!

     Oddaję w Państwa ręce 46. Wydanie Kuriera Gminy Puławy. Mam nadzieję, że znajdziecie w nim wiele interesujących artykułów i materiałów.

    Ostatnie miesiące były bardzo owocne w gminnych inwestycjach. W 2021 r. będziemy realizować kolejny etap „Termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w Gminie Puławy”. Trwa właśnie procedura przetargowa na wyłonienie przedsiębiorstw, które wykonają termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Zarzeczu, budynku Publicznego Przedszkola w Gołębiu oraz budynku Urzędu Gminy Puławy. Planowaliśmy, że całkowita wartość inwestycji wyniesie 3 070 000 złotych. Wszystko wskazuje na to, że wydamy mniej. Warto dodać, że termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie

     Puławy jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020.

     Trwa także procedura wyłonienia firm, które dostarczą i zamontują instalacje fotowoltaiczne, kotły na biomasę (pellet) i pompy ciepła do celów ciepłej wody użytkowej w ponad 400 domach na terenie Gminy Puławy. Łączna wartość inwestycji wynosi ponad 7 800 000 zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 niespełna 4 500 000 zł. 1 043 040 zł będzie kosztowała budowa instalacji energooszczędnego oświetlenia w Gminie Puławy. Łącznie w 12 miejscowościach powstanie blisko 200 nowych lamp oświetleniowych typu LED wraz ze słupami i sterownikami. Wszystkie prace powinny zakończyć się do 15 października 2021 r.

    Wiele emocji w ostatnich tygodniach wywołała konieczność ograniczenia liczby kursów „emek”. Spowodowane jest to tym, że Gmina Puławy w 2021 r. musiałaby przekazać Miejskiemu Zakładowi Komunikacji Puławy Sp. o. o. 1 786 406,00 złotych, żeby utrzymać dotychczasową liczbę kursów „emek”. Dla porównania, dotacja przekazana przewoźnikowi w 2020 r. wyniosła 1 043 000,00 zł. Po długich dyskusjach, badaniu natężenia zajętości miejsc w autobusach i liczbie sprzedanych biletów, Rada Gminy Puławy podjęła decyzję, że do MZK Puławy Sp. o. o. w tym roku trafi 1 252 000,00 zł. Skutkiem tego była konieczność ograniczenia kursów, z których korzystało najmniej osób.

     Miło jest mi poinformować, że Gmina Puławy już po raz drugi została nagrodzona w Konkursie „Samorządowy Lider Edukacji”. Wyróżnienie jest przyznawane przez naukowców od 2011 r. Corocznie nagradzane są gminy, powiaty i województwa, które przyczyniają się do upowszechniania najwyższych standardów w lokalnej polityce edukacyjnej, wdrażają nowoczesne i innowacyjne rozwiązania w dziedzinie zarządzania oświatą.

    14 stycznia 2021 r. w Leokadiowie wspólnie z władzami Zwolenia uczciliśmy ofiary zbrodni niemieckiej na polskiej ludności cywilnej. W styczniu 1944 r. zostały zamordowane tam 33 osoby. Pamiętamy o tym strasznym wydarzeniu.

     4 marca 2021 r. miało miejsce rozstrzygnięcie III edycji Międzyszkolnego Konkursu
Wiedzy Historycznej „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”. Zadaniem uczestników było wykonanie lapbooka lub prezentacji multimedialnej poświęconych postaci wybranego Żołnierza Niezłomnego, wydarzeniu czy innemu zagadnieniu historycznemu lub społecznemu dotyczącemu ideałów i postaw Żołnierzy Niezłomnych. Konkurs, nad którym objąłem patronat honorowy, wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Z wielką radością przedstawimy Państwu jego wyniki. Serdecznie dziękuję Pani Dyrektor Renacie Lenart i organizatorom Konkursu za podjęcie tak pięknej inicjatywy.

     Trwa okres rozliczania podatku PIT. Gorąco zachęcam, aby w Państwa deklaracjach za 2020 r. jako miejsce zamieszkania wpisywać Gminę Puławy. Około 40% zapłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych trafi później do naszego budżetu. A to z niego finansowane są wydatki na oświatę, inwestycje drogowe czy kulturę. Dzięki Państwa podatkom, gmina w której mieszkacie, może jeszcze szybciej się rozwijać i poprawiać jakość życia mieszkańców.

     W trosce o Państwa bezpieczeństwo i wygodę, uprzejmie proszę, aby wizyty w Urzędzie Gminy Puławy wcześniej umawiać telefonicznie. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych kolejek i gromadzenia się osób na małej przestrzeni, zwłaszcza że w ostatnich tygodniach mamy do czynienia z dużym wzrostem zachorowań na COVID-19.

     W 46. wydaniu Kuriera Gminy Puławy znajdą Państwo wykaz numerów telefonów do osób pracujących w Urzędzie Gminy Puławy, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych. Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 15:30. Liczę na Państwa zrozumienie i dostosowanie się do istniejącej sytuacji. Mam nadzieję, że powzięte środki ostrożności, uchronią nasz Urząd przed zamknięciem z powodu COVID-19, a Państwu zapewnią optymalne bezpieczeństwo. Bardzo proszę, aby wszystkie osoby odwiedzające Urząd Gminy Puławy przestrzegały obostrzeń sanitarnych i zasłaniały usta, nos oraz dezynfekowały ręce w urządzeniu, które ustawione jest przy drzwiach wejściowych.

     Przed nami drugie już Święta Wielkanocne w okresie pandemii koronawirusa. Niech ten czas ciszy, spokoju i samotności umocni nas. Wszystkim Mieszkańcom i Gościom Gminy Puławy życzę przede wszystkim dużo zdrowia, optymizmu, pogody ducha i miłości. Niech zmartwychwstały Jezus Chrystus nam wszystkim błogosławi i przywraca nadzieję na lepsze jutro.

Krzysztof Brzeziński
Wójt Gminy Puławy

 

46 Kurier Gminy Puławy