8779f785bcfd963444b2987ce08d221b M

7. Święto Truskawki w Gminie Puławy już za nami – cz. I

Czerwone, słodkie i aromatyczne – truskawki, bo o nich tu mowa, towarzyszą mieszkańcom Gminy Puławy już od ponad stu lat. Są wizytówką i wyróżnikiem regionu, a ich uprawa jest ważną gałęzią lokalnej gospodarki. Przed siedmioma laty, truskawki z Gminy Puławy doczekały się własnego święta, które organizowane jest tradycyjnie na stadionie sportowym w Górze Puławskiej. Tegoroczna edycja odbyła się w niedzielę, 2 lipca 2017 r. i z pewnością można ją uznać za bardzo udaną a pod wieloma względami także wyjątkową.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta, polowa Msza Święta, którą – po raz pierwszy w historii – sprawowali wspólnie Ks. Marek Kucharski – Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej i Ks. Jerzy Węzka – Proboszcz Parafii pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu. Ofiary zebrane podczas Mszy zostały przekazane na potrzeby puławskiego Hospicjum im. Św. Matki Teresy.

Oficjalnego otwarcia 7. Święta Truskawki w Gminie Puławy dokonał Wójt Gminy Pan Krzysztof Brzeziński, który – co należy podkreślić – jest inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia. Po nim głos zabierali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. Senator RP Pan Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Szulowski oraz Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek. Samorząd Powiatu Puławskiego reprezentowała Pani Monika Zych – Sekretarz. Święto Truskawki odwiedzili także włodarze sąsiednich gmin m.in. Pan Stanisław Wójcicki – Wójt Gminy Kurów i Pan Marcin Łaguna – Wójt Gminy Wąwolnica.

Część artystyczną rozpoczął występ roztańczonych i rozśpiewanych przedszkolaków z Góry Puławskiej. Koraliki – bo tak brzmi oficjalna nazwa zespołu – wystąpiły przy akompaniamencie Pana Łukasza Kołodziejczyka. Następnie na scenie zagościły „Śpiewające Seniorki” z Gołębia oraz wokalistki przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury – Małgorzata Kowal, Karina Ciesielska i Nikola Ciesielska. Kolejnym punktem programu był występ kabaretu „Babeczki” z Gołębia, który zaprezentował skecz pt. „Zaraza” według scenariusza Pani Agnieszki Maj. Pierwszy blok artystyczny zakończył koncert dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Górze Puławskiej.

W przerwie przed kolejnym występem wręczono nagrody laureatom konkursów, zorganizowanych w ramach Święta Truskawki a także podziękowania dla sponsorów wydarzenia. Następnie na scenie zagościł Szkolny Zespół  Teatralno-Muzyczny „Aplauz” z Gołębia, któremu akompaniował Pan Dariusz Kosmowski.

W kolejnym punkcie programu uwaga publiczności skupiła się poza sceną, gdzie odbywał się Truskawkowy Turniej Sołectw. Na uczestników czekały zadania zręcznościowe, które okazały się równie trudne, co widowiskowe. Laur zwycięstwa powędrował do reprezentacji z Góry Puławskiej

Jak co roku, jednym z punktów, które cieszą się największą sympatią publiczności były Wybory Miss Truskawki 2017. Uczestniczki i uczestnicy zaprezentowali się w fantazyjnych, wielobarwnych strojach, nawiązujących w swojej stylistyce do owoców truskawek. Tytuł Miss jury przyznało 4-letniej Amelii Kobylskiej z Polesia.

Blok wieczornych występów rozpoczął recital akordeonowy w wykonaniu Bartłomieja Lipskiego z Klikawy. Po nim zaś wystąpił zespół The Dark Stones, wykonujący muzykę na pograniczu metalu i hard rock’a. Po mocnych, gitarowych brzmieniach nadszedł czas na występ Zespołu „Cyganeria” tworzonego przez członków Towarzystwa Przyjaciół Góry Puławskiej. Żywiołowa, barwna rewia rozgrzała publiczność przez występem gwiazdy wieczoru. 7. Święto Truskawki zwieńczył koncert zespołu TOP-ONE – jednej z legend polskiej muzyki tanecznej.

Wiele atrakcji czekało na publiczność także poza sceną. Na licznych stoiskach prezentowali się twórcy ludowi, stowarzyszenia i firmy będące sponsorami wydarzenia. Największe zainteresowanie wzbudzały jednak prezentacje przygotowane przez sołectwa i stowarzyszenia Gminy Puławy, a w tym roku było ich aż osiem – Kowala, Kobiety z Pasją Borowa-Skoki, Bronowice, Dobrosławów, Towarzystwo Przyjaciół Gołębia, Jaroszyn, Polesie, Łęka oraz Góra Puławska. Komisja konkursowa najwyżej oceniła „Truskawkowe Królestwo” przygotowane przez Łękę, ale wszystkie stoiska były bardzo piękne, estetyczne i atrakcyjne oraz obfitowały w truskawkowe przysmaki, za co bardzo serdecznie dziękujemy naszym wspaniałym mieszkańcom.