73. rocznica operacji Weller 18 w Opatkowicach
14 maja 2017r. w Opatkowicach odbyły się uroczyste obchody 73. rocznicy zrzutu skoczków Cichociemnych i materiałów wojennych, czyli akcji znanej pod kryptonimem Weller 18.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Wysokim Kole, której przewodniczył ks. proboszcz Szymon Mucha. Po niej zebrani udali się na miejscowy cmentarz, aby pomodlić się i złożyć wieńce na grobie kpt. Jana Serafina ps. „Czerchawa”. Był on jednym z sześciu „Cichociemnych” spadochroniarzy, którzy w 1944 roku wykonali skok na placówkę odbiorczą „Jaśmin” położoną w pobliżu wsi Opatkowice. Z powodu awarii spadochronu zginął w czasie akcji.
Następnie uroczystości odbywały się w Szkole Podstawowej w Opatkowicach. Złożono wiązanki i zapalono znicze przed pomnikiem poświęconym pamięci Cichociemnych, zostały odczytane także biogramy uczestników akcji Weller 18. Uczniowie szkoły przygotowali wzruszającą część artystyczną, recytowali wiersze i śpiewali piosenki patriotyczne. Potem nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Cichociemni w grafice komputerowej” oraz wręczenie nagród. Był on adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Puławy. Na koniec głos zabrali zaproszeni goście m.in. Pan Benedykt Kolczyński, który przytoczył swoje wspomnienia związane z kpt. Janem Serafinem i jego rodziną oraz Pan Dariusz Obuch-Woszczatyński, członek Związku Polskich Spadochroniarzy. Przedstawił on prezentację multimedialną na temat historii polskiego spadochroniarstwa.
Miłym akcentem uroczystości było odznaczenie Szkoły Podstawowej w Opatkowicach, dyrektor tejże szkoły p. Bożeny Ponikowskiej oraz nauczyciela historii p. Edyty Białoty-Chaber Honorowymi Odznakami Związku Polskich Spadochroniarzy za pomoc w popularyzacji Polskiego Spadochroniarstwa Wojskowego w 80. rocznicę jego powstania.
W obchodach rocznicowych wzięli udział m.in. przedstawiciel Posła na Sejm RP Krzysztofa Szulowskiego Pan Michał Śmich, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Danuta Smaga, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Puławach Pan Andrzej Wenerski, radny powiatowy Pan Bogdan Krześniak oraz przedstawiciele władz samorządowych – Zastępca Wójta Gminy Puławy Pan Norbert Staszak oraz Przewodnicząca Rady Gminy Pani Dorota Osiak i pasjonaci historii Państwo Snopkowie. Honorowym Patronem obchodów były: Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Warszawie, Wójt Gminy Puławy i Starosta Puławski.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości goście mogli posilić się tradycyjną żołnierską grochówką i słodkościami przygotowanymi przez rodziców uczniów szkoły. Zebrani obejrzeli także uzbrojenie przygotowane przez Wąwolnickie Stowarzyszenie Strzelectwa Sportowego „STEN”, atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, była możliwość oddania strzału z broni pneumatycznej.
Organizatorzy obchodów pragną złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i obecnością przyczynili się do uświetnienia imprezy: asyście żołnierzy z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, strażakom z OSP Opatkowice, pocztom sztandarowym AK w Zwoleniu. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy też do Panów Sławomira Capały – pasjonata historii i znawcy tematyki żołnierzy Cichociemnych oraz Grzegorza Filipka – kolekcjonera przedmiotów związanych z II wojną światową.
Uroczystość zakończyła się późnym popołudniem i cieszyła się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Dzięki takim imprezom pamięć o bohaterach walczących za ojczyznę jest ciągle żywa.