20201029 095204

78. rocznica zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej

29 października 1942 r. w Górze Puławskiej Niemcy zamordowali 20 Polaków. Wśród ofiar egzekucji znalazł się ówczesny proboszcz parafii w Górze Puławskiej – ks. Józef Benedykt Kownacki, który – jak wskazują wspomnienia mieszkańców i dokumenty parafialne – zginął jako pierwszy. Zbrodnia niemiecka miała być odwetem za zlikwidowanie przez oddział Armii Krajowej małżeństwa konfidentów, w nocy 2 października 1942 r. Dziś uczciliśmy pamięć ofiar.

Zbrodnia w Górze Puławskiej była jednym z tragiczniejszych wydarzeń na terenie Gminy Puławy, dowodzącym okrucieństwa II Wojny Światowej. 29 października 1942 r. w centrum miejscowości powieszono dwudziestu mężczyzn. W miejscu zbrodni obecnie znajduje się pomnik. Dziś Wójt Gminy Puławy – Krzysztof Brzeziński złożył tam kwiaty oraz zapalił znicze. Na cmentarzu parafialnym w Gorze Puławskiej znajduje się także symboliczna mogiła straconych. Tam złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy również uczciliśmy pamięć ofiar.

W tym roku, z powodu zagrożenia koronawirusem, uroczystości upamiętnienia ofiar zbrodni niemieckiej miały bardzo skromny i indywidualny charakter.

Zbrodnia w Górze Puławskiej – ulotka