Chwalimy się tym co mamy, wspominamy co utraciliśmy!

Europejskie Dni Dziedzictwa w Gołębiu obchodzone były już po raz siódmy. Temat tegorocznej 23. edycji w Polsce to “Utracone dziedzictwo”. Gołębskie świętowanie zainaugurowano 13 września parafialnymi Dożynkami. Wieczorem miłośnicy poezji mogli wysłuchać wzruszających strof pochodzących z wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Gołębia tomiku poetyckiego Pani Agnieszki Maj pod jakże wymownym tytułem: „Dojrzewanie ciszy’’.

Główne uroczystości przypadły na 19 i 20 września. Sobotni program w Gminnym Ośrodku Kultury w Gołębiu rozpoczął się wernisażem Pani Zofii Kursy „Igłą malowane”. Artystka zdradziła szczegóły powstawania misternie wykonanych obrazów oraz opowiedziała historię kilku z nich. W świat minionej epoki wprowadził zgromadzonych historyk z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, działającej w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”. Pan Zbigniew Kiełb ze szczegółami omówił zmiany, jakie zaszły w wyglądzie puławskiej osady pałacowo-parkowej, prezentując przy tym unikatowe zdjęcia autorstwa Stanisława Bawolskiego. Prelekcja historyka była zapowiedzią wystawy, którą można było nazajutrz obejrzeć w murach gimnazjum w Gołębiu. Kolejną atrakcją dnia był marsz Nordic Walking, współorganizowany przez Fundację BezMiar. Wśród osób, które wybrały aktywny tryb spędzenia sobotniego popołudnia znalazła się ok. 70 osobowa grupa młodzieży z I LO w Puławach, 21 Drużyna Harcerska “Astra” im. M. Kopernika oraz grupa miłośników sportu z Gołębia. Sobotnie obchody zwieńczył występ zespołu z Lubartowa „Syndrom Beczki”. Szantowa muzyka porwała przybyłych na koncert.

Niedzielne uroczystości oficjalne otworzyła Dyrektor Gimnazjum w Gołębiu, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Danuta Smaga. W wydarzeniu uczestniczył Wójt Gminy Puławy Krzysztof Brzeziński wraz z zastępcą Norbertem Staszakiem. Swoją obecnością zaszczycili nas także goście mi.in. władze Powiatu Puławskiego oraz Miasta Puławy.

Na scenie zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gołębiu oraz wokaliści i zespoły działające przy GOK w Gołębiu. Dziecięca grupa Aplauz przygotowała inscenizację przywołującą szkołę z dawnych lat. Panie z Kabaretu „Babeczki” tematycznym programem rozbawiły publiczność do łez. Warto zaznaczyć, że grupa, której kierownikiem artystycznym jest Pani Agnieszka Maj, w tym roku obchodzi swój piąty jubileusz. Gościnnym występem uroczystość uświetnili: Zespół Tańca Ludowego „Bystrzacy” z Wąwolnicy oraz Koło Łowieckie „AZOTROP” Puławy. Dodatkową atrakcją był pokaz modeli latających, przygotowany przez uczniów warsztatów modelarskich, prowadzonych przez Pana Janusza Kondka z Borowej.

Do hasła tegorocznych obchodów w swoich występach nawiązywali zarówno dorośli jak i dzieci. Nasi Artyści zwrócili uwagę widzów na różne elementy utraconego dziedzictwa: wynikające z tragicznych wydarzeń wojennych, utraconych skarbów narodowych, czy zapomnianych lokalnych tradycji i obyczajów.

Trudu organizacji obchodów wspólnie podjęło się kilka podmiotów z naszej gminy: Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Gołębiu, Gimnazjum im. Kanclerza Koronnego Jerzego Ossolińskiego w Gołębiu, Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu, Parafia Rzymskokatolicka w Gołębiu oraz Towarzystwo Przyjaciół Gołębia.

Ogromne wyrazy uznania na ręce Organizatorów wydarzenia złożył Wójt Gminy Puławy, podkreślając umiejętność i wartość współpracy między instytucjami. Należy również zaznaczyć, że tak uroczyste obchody Europejskich Dni Dziedzictwa są wydarzeniem wyjątkowym w skali całego powiatu puławskiego i z pewnością będą kontynuowane w kolejnych latach.

{gallery}1189{/gallery}