e4e9c3aa6323a2d1e6f632f1d5300a3a M

Cześć i chwała Bohaterom!

Mieszkańcy Gminy Puławy, władze samorządowe, żołnierze z 22. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dęblina, Rycerze Kolumba oraz wiele pocztów sztandarowych wzięło udział we mszy świętej w intencji poległych żołnierzy z 9. Pułku Piechoty Legionów z Zamościa oraz Żołnierzy Niezłomnych. Później nastąpiła uroczystość poświęcenia pomnika na mogile zbiorowej żołnierzy z 9. Pułku Piechoty Legionów z Zamościa, która znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym.

W grudniu 2019 r. zakończyły się prace przy odnowie pomnika na mogile zbiorowej żołnierzy 9. Pułku Piechoty Legionów z Zamościa, którzy polegli w wojnie obronnej w 1939 roku. Roboty obejmowały całkowity demontaż istniejącego pomnika, wykonanie nowych fundamentów, nowego pomnika, krzyża oraz tablicy z inskrypcją z płyt granitowych oraz ułożenie opaski z płytek wraz z obrzeżami wokół nowego pomnika. Remont mogiły został zrealizowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Groby i cmentarze wojenne w kraju (14 500 zł) oraz ze środków pochodzących z budżetu Gminy Puławy (8 700 zł). Wszystkie prace pochłonęły ponad 23 200 zł. Organizatorami uroczystości byli Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej – ks. Michał Warchoł oraz Wójt Gminy Puławy – Krzysztof Brzeziński.

Nie wiadomo ilu dokładnie żołnierzy poległo i zostało pochowanych w mogile, ponieważ nie ma szczegółowych dokumentów z tego wydarzenia. Na pewno wiemy, że grupa ochotników dowodzona przez porucznika pionierów Jerzego Lucjana Czaporowskiego przeprawiła się w nocy z 12 na 13 września1939 r. przez Wisłę z Puław na drugi brzeg w południowej części Góry Puławskiej. Żołnierze chcieli zaatakować ciężkie karabiny maszynowe wojsk niemieckich. Niestety żołnierze natknęli się na niemieckie czołgi. Po rozpaczliwej walce, polski oddział poniósł klęskę. Części żołnierzy udało się powrócić do Puław. Ci, którzy zginęli z na czele z porucznikiem Czaporowskim, zostali pochowani przez mieszkańców Góry Puławskiej na miejscowym cmentarzu. W roku 1969, ze składek parafialnych został wykonany pomnik z lastrika, który właśnie został odnowiony.