Jedz zdrowo zyj zdrowo

Diety NFZ – smaczne i zdrowe. Korzysta z nich już ponad pól miliona osób

Tych, którzy jeszcze nie znają portalu Diety NFZ chcemy zachęcić do zapoznania się z nim i regularnego korzystania.

Nadmiar cukru i tłuszczu w diecie, nadwyżki energetyczne w codziennym menu, niedostateczna ilość błonnika pokarmowego, nieregularne posiłki, zbyt mała aktywność fizyczna. To tylko niektóre czynniki, które wpływają na rozwój wielu chorób i zaburzeń zdrowotnych. Problemy zdrowotne związane z nadmierną masą ciała dotykają zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

W Polsce 53% kobiet i 68% mężczyzn ma nadwagę, a co czwarty dorosły jest otyły.
Wśród dzieci i młodzieży nadwagę ma 20% dziewcząt i 31% chłopców, a 5% dziewcząt i 13% chłopców jest otyłych. Już co trzeci ośmiolatek ma nadwagę lub otyłość.
3 miliony Polaków jest chorych na cukrzycę typu 2.

Dlatego tak ważne dla zachowania zdrowia jest zbilansowane jedzenie i prawidłowe nawyki żywieniowe.

Receptą na zdrowie dla nas i naszych bliskich jest przestrzeganie zasad diety, która zapewni odpowiednią ilość i jakość składników odżywczych. Gotowe plany żywieniowe znajdziesz na portalu Diety NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił portal Diety NFZ, aby każdy mógł otrzymać bezpłatną dietę. Po zalogowaniu się dostaniesz pełny program żywieniowy. Do wyboru masz dietę:

 • classic, classic II
 • senior
 • Hashimoto
 • nadciśnienie
 • wege
 • zaparcia
 • nadwaga-otyłość
 • depresja.

Jadłospis jest oparty na założeniach diety DASH (ang. Dietary Approches to Stop Hypertension), czyli diety stosowana/rekomendowana w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. Jej założenia są uniwersalne i proste do stosowania, a produkty łatwo dostępne.

Jak skorzystać z darmowych diet opracowanych przez specjalistów? Wykonaj 4 kroki:

 1. Wejdź na stronę portalu Diety NFZ (diety.nfz.gov.pl)
 2. Zarejestruj się – wystarczy, że podasz e-mail i ustalisz swoje hasło.
 3. Wpisz dane, czyli wzrost, wiek, płeć – dzięki nim określisz wskaźnik BMI i zapotrzebowanie energetyczne.
 4. Wybierz odpowiednią dietę. Otrzymasz szczegółowy jadłospis z przepisem, jak przyrządzić każdą potrawę. Możesz zamieniać potrawy na inne w podobnej kaloryczności. Wygenerujesz też listę zakupów.

Z portalu można korzystać także wygodnie, w telefonie, przez aplikację MojeIKP. Po uruchomieniu aplikacji mojeIKP na dole ekranu (po prawej obok domku) wystarczy kliknąć
w pole „Profilaktyka”, a następnie „Twoje plany żywieniowe”.

Grafika Krok po kroku rejestracja w Portalu

Na portalu Diety NFZ dostępne jest także innowacyjne rozwiązanie zapewniające zdrowe posiłki dla całej rodziny. To bezpłatny rodzinny plan żywieniowy DASH RODZINA. Przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat.

Jak przygotować wspólny, odpowiednio zbilansowany posiłek dla wszystkich domowników? Po zarejestrowaniu i podaniu swoich danych, wybierz plan Rodzinny – dla co najmniej 2, a maksymalnie dla 8 osób. Wpisz imiona domowników i określ dla nich zapotrzebowanie energetyczne. Skorzystaj z kalkulatora BMI – osobny jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat. Po zatwierdzeniu otrzymasz jadłospis na 28 dni. Pod każdym daniem znajduje się wskazówka, jak procentowo podzielić przygotowaną potrawę pomiędzy członków rodziny.

Na portalu Diety NFZ , jeśli nie lubicie proponowanej potrawy – możesz wymienić ją na inną w podobnej kaloryczności.

Zdrowa dieta nie musi być nudna, jednostajna i bez smaku. Wręcz przeciwnie! Różne, kolorowe produkty, ciekawe, smaczne i zaskakujące połączenia oraz nowe warianty klasycznych dań, tym właśnie są nasze propozycje. Dbamy o odpowiednie zbilansowanie codziennych posiłków, aby dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dieta to doskonały element profilaktyki zdrowotnej, który zapewnia dobrostan zarówno psychiczny, jak i fizyczny.

Diety NFZ są z nami od 2019 r. Do tej pory, do 9 listopada 2022, na portalu Diety NFZ zarejestrowało się ponad 510 tysięcy osób.