IMG 4811

Dzień Edukacji Narodowej i otwarcie Ogrodu przyjaznego dla zapylaczy w Szkole Podstawowej w Borowej

„Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem
to sukces”. H. Ford

19 października 2021 roku w Szkole Podstawowej w Borowej odbyła się uroczystość związana z Dniem Edukacji Narodowej oraz otwarciem Ogrodu Przyjaznego Zapylaczom.

Miło nam bardzo, że zaproszenie na uroczystość przyjęli i byli z nami w tym dniu:

 • Pan Sebastian Trojak – członek Zarządu Województwa Lubelskiego,
 • Pan Marek Wojciechowski – Radny Województwa Lubelskiego, Wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
 • Panią Danutę Smagę – Starostę Puławskiego reprezentował Pan Andrzej Wenerski – Kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Puławach,
 • Pan Wojciech Gibaszek – Zastępca Wójta Gminy Puławy,
 • Pani prof. ucz. dr hab. Aneta Ptaszyńska – Prezes Fundacji Pszczoły i drzewa, pracownik naukowy Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, autorka kilku patentów z zakresu ochrony pszczół,
 • Pani Marzena Klimek – Dyrektor SAPO w Puławach,
 • Pani Walentyna Nowak – Radna Gminy Puławy, Przewodnicząca Stowarzyszenia „Kobiety z Pasją Borowa-Skoki”,
 • Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy: Pani Elżbieta Kopania-Kalkowska – dyrektor Publicznego Przedszkola im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Górze Puławskiej, Pan Grzegorz Paciorek – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Gołębiu, Pan Krzysztof Gowin – emerytowany dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Gołębiu, Pani Bożena Ponikowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatkowicach, Pan Andrzej Turlewicz – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bartosza Głowackiego w Zarzeczu,
 • Pan Zbigniew Barankiewicz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu, Pani Edyta Cytryńska – dyrektor Publicznego Punktu Przedszkolnego „Mali odkrywcy”,
 • Pan Michał Nowak – Przewodniczący Rady Rodziców,
 • Pani Zofia Kurpiel – lokalna poetka,
 • Pani Joanna Gracz – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Skokach.

Patronat medialny nad uroczystością objęło Polskie Radio Lublin, Wspólnota Puławska, Radio Impuls Puławy, portal ToNaszRegion.pl.

Na uroczystość przybyli również emerytowani nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Borowej oraz Rodzice uczniów.

Dyrektor Szkoły szczególnie ciepło powitała w społeczności uczniów Szkoły Podstawowej w Borowej pierwszoklasistów, którzy złożyli ślubowanie. Podziękowała nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi zatrudnionym w Szkole Podstawowej w Borowej.

Podkreśliła działania szkoły składające się na wizerunek szkoły twórczej, otwartej i dającej możliwości rozwoju. Przypomniała, że w ubiegłym roku szkolnym uczniowie szkoły zajęli I miejsce w Województwie Lubelskim w Konkursie „Lubelszczyzna dla Niepodległej”. Podkreśliła również, że w ostatnim czasie szkoła aplikowała do wielu projektów i z sukcesem otrzymała rekomendacje do realizacji przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”, programu „Aktywna Tablica”, programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, programu zajęć wspomagających.

Dyrektor zwróciła uwagę na zwycięstwo w Konkursie „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” zorganizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur oraz Fundację Pszczoły i Drzewa, z łączną liczbą 1050 głosów. W wyniku konkursu na terenie szkoły stworzony został ogród przyjazny dla zapylaczy, by promować znaczenie bioróżnorodności dla utrzymania życia na ziemi. W ogrodzie zasadzone zostały rośliny, w tym kwiaty, drzewa i krzewy miododajne.

Dyrektor podziękowała społeczności lokalnej oraz Rodzicom uczniów za wkład pracy w powstanie ogrodu oraz podarowanie wielu roślin, aby ogród stał się piękniejszy
i bogatszy. Podziękowała Państwu Hubczuk – Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych za wypożyczenie roślin do dekoracji oraz Państwu Lis – Gospodarstwo Szkółkarskie w Klementowicach za podarowanie róż do ogrodu.

Pan Sebastian Trojak, Pan Marek Wojciechowski, Pani Danuta Smaga, Pan Wojciech Gibaszek, Pani Walentyna Nowak, Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy przekazali szkole mnóstwo prezentów w postaci roślin – drzew, krzewów, kwiatów i cebul kwiatowych, za co serdecznie dziękujemy. Dzięki tym podarunkom ogród będzie przepiękny.

Bardzo nam miło, że podczas uroczystości wszyscy mogliśmy wysłuchać wierszy Pani Zofii Kurpiel, napisanych specjalnie na tą uroczystość.

Po części artystycznej wszyscy uczniowie oraz goście wyszli do ogrodu, gdzie nastąpiło przecięcie wstęgi, czyli oficjalne otwarcie Ogrodu Przyjaznego Zapylaczom. Zaproszeni Goście zasadzili cebulki kwiatowe – tulipany, hiacynty, żonkile, irysy.

Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę. Z serdecznymi pozdrowieniami Społeczność Szkoły Podstawowej w Borowej.