6298409edce707e5033953f324dc58ef M

Finał II edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Historycznej „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”

4 marca w Szkole Podstawowej w Borowej odbyła się II edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Historycznej „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”. Do rywalizacji przystąpiło 43 uczniów z 15 szkół powiatu puławskiego.

W tym dniu swoją obecnością oprócz uczestników i ich opiekunów, zaszczycili nas także zaproszeni goście: Pan Michał Śmich, który reprezentował posła na Sejm RP prof. Krzysztofa Szulowskiego, Pani Małgorzata Noskowska – kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Puławach, Pan Krzysztof Brzeziński – Wójt Gminy Puławy, Pan Marek Woch – radny Powiatu Puławskiego, Pani Walentyna Nowak – Radna Gminy Puławy, ksiądz Jerzy Stanisław Węzka – proboszcz parafii w Gołębiu oraz gość specjalny Pan Tadeusz Płużański – dziennikarz, publicysta i historyk specjalizujący się w powojennej historii Polski.

Wszystkich zebranych powitała Pani Renata Lenart – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Borowej, która przedstawiła gości, przybliżyła założenia konkursu i podziękowała uczestnikom za tak liczne przybycie oraz nauczycielom za przygotowanie uczniów do rozwiązania testu wiedzy. Następnie głos zabrał Pan Krzysztof Brzeziński – Wójt Gminy Puławy, który złożył na ręce pani dyrektor podziękowania za zaproszenie, podkreślił rolę Żołnierzy Wyklętych w walce o to, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym i szczęśliwym kraju oraz życzył wszystkim uczestnikom powodzenia.

Po tym wstępie uczniowie udali się do sal, gdzie zmierzyli się z testem sprawdzającym ich wiedzę na temat Żołnierzy Niezłomnych.

Po rozwiązaniu testu uczestnicy, a także zaproszeni goście oraz wszyscy miłośnicy historii, którzy przybyli tego dnia do naszej szkoły, mogli wysłuchać wykładu Pana Tadeusza Płużańskiego – historyka, a prywatnie także syna jednego ze współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego. Wszyscy w skupieniu wysłuchali prelekcji zatytułowanej „Rotmistrz Witold Pilecki – święty polskiego patriotyzmu”.

Ostatnim etapem było wręczenie nagród dla laureatów oraz wszystkich uczniów biorących udział w konkursie. Uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Posła na Sejm RP prof. Krzysztofa Szulowskiego, Starostę Puławskiego Panią Danutę Smagę, Wójta Gminy Puławy Pana Krzysztofa Brzezińskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Grupę Azoty Puławy. Zwyciężył  Bartosz Figura uczeń Szkoły Podstawowej im. Bartosza Głowackiego w Zarzeczu, drugie miejsce zajął Przemysław Warchał ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach, a trzecie Jakub Olszak reprezentujący Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach.

Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy i zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.