IMG 5594A

Finał IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Historycznej „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”

18 marca w Szkole Podstawowej w Borowej odbyła się gala finałowa IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Historycznej „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”. Do tegorocznej edycji przystąpiło 43 uczniów reprezentujących 13 szkół podstawowych.

W tym dniu swoją obecnością oprócz laureatów konkursu zaszczycili nas także licznie zaproszeni goście: Pan Michał Śmich, który reprezentował posła na Sejm RP prof. Krzysztofa Szulowskiego, Pani Danuta Smaga – Starosta Puławski, Pan Kamil Lewandowski – Wójt Gminy Puławy, Pani Małgorzata Lenartowicz – radna Powiatu Puławskiego, przewodnicząca Komisji Edukacji, Pani Walentyna Nowak oraz Pan Wojciech Jabłoński – Radni Gminy Puławy, ksiądz Jerzy Stanisław Węzka – proboszcz parafii w Gołębiu, Pani Aneta Ciesielska – reprezentująca dyrektora GOK w Gołębiu Pana Zbigniewa Barankiewicza, Pan Paweł Rafalski – przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty Ziemi Puławskiej, Pan Michał Nowak – przewodniczący Rady Rodziców, Pani Joanna Gracz – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Skokach, Pani Maria Papis – była dyrektor Szkoły Podstawowej w Borowej, a także przedstawiciele placówek oświatowych z terenu gminy. Miło nam było także gościć dyrektorów szkół, do których uczęszczają tegoroczni laureaci, wraz z nauczycielami pod kierunkiem których powstawały nagrodzone w konkursie prace oraz Panią Edytę Cytryńską wraz z przedszkolakami z Publicznego Punktu Przedszkolnego „Mali Odkrywcy” w Borowej.
Wszystkich zebranych powitała Pani Renata Lenart – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Borowej, która przedstawiła gości, przybliżyła założenia konkursu i podziękowała uczestnikom za tak liczny udział oraz kreatywne i twórcze podejście do wykonania konkursowych prac, których poziom był bardzo wysoki przez co komisja oceniająca miała utrudnione zadanie.
Następnie Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na wyjątkową lekcję historii pt. „Inka. Zachowałam się jak trzeba” przygotowaną przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela historii Jarosława Chmielewskiego.
Nasi goście mogli poznać wzruszającą i tragiczną historię 17 letniej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Młoda, niespełna osiemnastoletnia dziewczyna mogła pójść na współpracę z komunistami, mogła powiedzieć wszystko, co wiedziała i ocalić swoje młode życie. Jednak ona wybrała inną drogę. Wolała umrzeć niż zdradzić swoich kolegów i narazić ich na więzienie, cierpienia a może także śmierć. Do końca pozostała wierna wyznawanym ideałom i słowom przysięgi „A tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało”.
Kolejnym etapem gali finałowej IV edycji konkursu „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie” było wręczenie nagród dla laureatów. Otrzymali oni nagrody ufundowane przez Posła na Sejm RP prof. Krzysztofa Szulowskiego, Starostę Puławskiego Panią Danutę Smagę, Wójta Gminy Puławy Pana Kamila Lewandowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Grupę Azoty Puławy.
W kategorii praca plastyczna – lapbook zwyciężyła reprezentantka naszej szkoły Maria Miazga, drugie miejsce zajęła Zuzanna Krawczyk ze Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach, a trzecie miejsce Nikola Grzybowska reprezentująca także Szkołę Podstawową w Borowej. Ponadto wyróżnienie za lapbook poświęcony Danucie Siedzikównie „Ince” zdobyła Zuzanna Czyż ze Szkoły Podstawowej Nr 13 im. Lucjana Cylkowskiego w Gdyni.
W kategorii praca plastyczna – plakat, rysunek, obraz zwyciężyła Emilia Łukasik z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach, drugie miejsce przypadło Laurze Świerskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Puławach, a trzecie Emilii Marii Charuk ze Szkoły Podstawowej im. 2 Dywizji Piechoty 1 Armii Wojska Polskiego w Górze Puławskiej. Ponadto w tej kategorii wyróżnienia zdobyły reprezentujące Szkołę Podstawową im. hetmana Stefana Czarnieckiego w Gołębiu Agnieszka Walasek i Wiktoria Rułka.
W kategorii prezentacja multimedialna zwyciężył Bartosz Ruciński uczeń Szkoły Podstawowej im. 2 Dywizji Piechoty 1 Armii Wojska Polskiego w Górze Puławskiej, drugie miejsce zajął Przemysław Warchał ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach, a trzecie Żaneta Kałuża reprezentująca Szkołę Podstawową w Borowej. Z kolei wyróżnienia przypadły: Szymonowi Woźniakowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Borowej, Michalinie Kucharskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach oraz Franciszkowi Flisowi ze Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach. Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
Na zakończenie uroczystości wszyscy laureaci oraz zaproszeni goście mogli skosztować pięknego i pysznego tortu przygotowanego specjalnie na naszą galę przez Panią Joannę Gracz. Tort wyglądał niezwykle efektownie, a smakiem dorównywał wyglądowi. Dziękujemy serdecznie!

Jarosław Chmielewski