Koncert zespołu Scholares Minores pro Musica Antiqua w Gołębiu – fotorelacja

Kościół parafialny pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu jest nie tylko perłą renesansowej architektury. Świątynia posiada wspaniałe walory akustyczne, zapewniające doskonałe muzyczne doznania, zarówno dla słuchaczy, jak i dla artystów. W ubiegłym roku byliśmy świadkami wyjątkowego koncertu chórzystów z poniatowskich „Szczygiełków” oraz Kehrwieder Kinderchor z niemieckiego Sohlde. W tym roku dla wielbicieli muzyki przygotowano kolejną muzyczną ucztę.

W sobotę, 9 sierpnia w gołębskiej świątyni wystąpił zespół muzyki dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua. Grupa powstała w 1978 r. w Poniatowej z inicjatywy Państwa Danuty i Witolda Danielewiczów, którzy kierują zespołem do dnia dzisiejszego. W swojej blisko 40 letniej historii, Scholares dał niezliczoną ilość występów w kraju oraz za granicą. Koncert w Gołębiu był ostatnim przed kolejnym wyjazdem, tym razem do Meksyku.

Artyści zaprezentowali bogaty repertuar utworów muzycznych i tanecznych minionych epok. Na uwagę zasługuje nie tylko wspaniały kunszt wokalny i instrumentalny, ale również wspaniałe, wielobarwne stroje, wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Słuchacze przenieśli się do świata muzyki dawnej za sprawą dźwięków autentycznych, historycznych instrumentów takich jak m.in. krumhorn, kortholt, dulcjan, viola da gamba, chrotta, harfa gotycka, psalterium czy szałamaja.

Występ był niezwykle udany, zarówno za sprawą wspaniałych artystów, jak i publiczności, która z entuzjazmem wysłuchała koncertu. Cieszy fakt, że w dobie wszechobecnej komercji i popkultury nie brakuje w naszej gminie miłośników kultury i dobrej muzyki.

Dziękujemy kierownictwu oraz członkom zespołu Scholares Minores pro Musica Antiqua za wspaniały koncert, tym bardziej, że dany z sympatii i bezinteresownie.

{gallery}760{/gallery}