Wystawa ks. Marian Malarz

Ksiądz Marian Malarz – „Kwiaty”. Wystawa online

Wystawa malarstwa Księdza Mariana Malarza została przygotowana z okazji pierwszej rocznicy śmierci artysty, która przypada 22 lutego. Na wystawie online zaprezentujemy 30 prac z puławskich kolekcji prywatnych. Tematem prac są kwiaty.

Ksiądz Marian Malarz był malarzem kwiatów. Jego kompozycje przepełnione są duchowością i liryzmem. Są przemyślane i świetnie zakomponowane. Zachwycał się subtelnym niemym pięknem płatków, liniami łodyg. Za prof. Ksawerym Piwockim można powiedzieć, że „prowadził poetyczny dialog z naturą kwiatów”.

Jego pasją było malarstwo. Malował od 1952 roku. Podkreślał, że był samoukiem.

„Nie raz mnie pytano, którą akademię skończyłem. Zawsze odpowiadałem, że urodziłem się jako artysta malarz. To coś więcej, jak mniemam, aniżeli uzyskać jedynie dyplom i stać się rzemieślnikiem” – tłumaczył w wywiadzie dla „Gościa Lubelskiego”.

Marian Malarz urodził się w rodzinie rolniczej 29 września 1922 roku w parafii Czemierniki w Skokach w województwie lubelskim. Maturę zdał w roku 1946 w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Lublinie, a następnie wstąpił do Diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Studiował na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyplom i święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1951. W latach 1951 – 1957 był wikariuszem parafii w Wielączy, a od roku 1957 wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Puławach. W 1994 roku został kanonikiem honorowym Kapituły Chełmskiej. Ostatnie lata życia spędził w Domu Księży przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie. 13 maja 2017 roku w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” odbyła się uroczystość wręczenia ks. Marianowi Malarzowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puławy. Zmarł 22 lutego 2020 roku w wieku 97 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Czemiernikach.

W 1970 r. na podstawie dorobku został przyjęty do Oddziału Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Obrazy ks. Malarza znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce (przede wszystkim w Puławach), a za granicą na wyspie Syros (Grecja), w klasztorze oo. Jezuitów w Madrycie (Hiszpania), w parafii św. Tomasza oraz w klasztorze oo. Augustianów w Cefalu na Sycylii (Włochy), w klasztorze oo. Józefinów w Cagliari na Sardynii (Włochy), a także w zbiorach prywatnych w Polsce, Grecji, Hiszpanii i we Włoszech.

Wystawa i wernisaż do zobaczenia na kanałach społecznościowych Puławskiego Ośrodka Kultury “Dom Chemika” od 22 lutego od godz. 18:00. Zapraszamy do oglądania.