Strona 1

Kurier Gminy Puławy nr 45 – grudzień 2020

Drodzy Mieszkańcy Gminy Puławy!
Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!

     Przed nami Święta Bożego Narodzenia i zakończenie jakże niespokojnego roku. Pandemia koronawirusa wpłynęła niemal na wszystkie aspekty naszego życia. W tym trudnym okresie, mimo wielu ograniczeń, Urząd Gminy Puławy pracował nieprzerwanie. Duża w tym zasługa Państwa. Wielu z Was załatwia sprawy telefonicznie i umawia swoje wizyty. Wspólnie dbamy o swoje bezpieczeństwo. Miejmy nadzieję, że w 2021 r. powrócimy już do normalnego funkcjonowania.
Gmina Puławy przekaże 600 000 złotych Województwu Lubelskiemu. Pieniądze zostaną przeznaczone na opracowanie dokumentacji projektowych na rozbudowę łącznie ponad 3 km dróg wojewódzkich nr 738 i 743 w Górze Puławskiej. Dzięki temu ulica Kozienicka i Janowiecka mają szansę zyskać odwodnienie, nowe chodniki i nawierzchnię asfaltową. To kolejny ważny krok, aby poprawić komfort i bezpieczeństwo na głównych ulicach naszej gminy.
We wrześniu w świetlicy wiejskiej w Klikawie została przeprowadzona zbiórka krwi dla 3-letniego Michałka Molendy. W ciągu kilku godzin zarejestrowało się 40 dawców. Zebranych zostało ponad 11 litrów krwi! Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w akcji krwiodawstwa – dawcom, organizatorom i sponsorom. Pamiętajmy, że nie musisz być lekarzem, by ratować życie. Wystarczy oddać krew!
     W październiku grupa rodziców, których dzieci uczęszczają do Publicznego Przedszkola w Górze Puławskiej, postanowiła dokończyć remont sali gimnastycznej. Efekt ich prac jest zdumiewający. Najbardziej cieszą się dzieci, które mogą ćwiczyć w komfortowych warunkach. Bardzo buduje informacja, że ludzie chcą bezinteresownie pomagać innym. Pokazujemy, jak niewiele potrzeba, aby uczynić nasz świat lepszym i piękniejszym.
Samorządy w całym kraju borykają się ze skutkami ciągłego wzrostu kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Ten problem dotyczy również Gminy Puławy. Dlatego ponownie chcę Państwu przedstawić dokładne wyjaśnienie tego, co składa się na sumę kosztów związanych z gospodarką odpadami komunalnymi, które ostatecznie ponoszą mieszkańcy gminy. Na systemie gospodarowania odpadami komunalnymi gmina nie zarabia. Co więcej, każdego roku dopłacamy do niego z naszego budżetu. Proszę Państwa o uważne zapoznanie się z wyjaśnieniami.
     W październiku tradycyjnie obchodzilibyśmy jubileuszowe XX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Górze Puławskiej. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych całego powiatu puławskiego, w tym roku zostało ograniczone tylko do wydania publikacji. Na 102 stronach zostały podsumowane dotychczasowe edycje Dni Kultury Chrześcijańskiej. Do tej pory odbyło się dziesiątki koncertów, spotkań z ciekawymi osobistościami czy prezentacji. O wszystkim możecie Państwo przeczytać w książce, która jest dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej lub pobrać ze strony internetowej Gminy Puławy.
     W listopadzie tradycyjnie wspominaliśmy naszych zmarłych. Tutaj plany na odwiedzenie grobów również pokrzyżowała pandemia. Musieliśmy często zostać w domach aby wspominać krewnych, przyjaciół i znajomych, którzy odeszli. Pamiętamy o osobach, których nie ma już wśród nas, a przysłużyły się do rozwoju Gminy Puławy. Dlatego w tym roku również złożyliśmy na kilkudziesięciu grobach i pomnikach kwiaty oraz zapaliliśmy znicze. Przynajmniej w ten sposób pragniemy odwdzięczyć się za ich służbę.
W listopadzie zawsze głęboko przeżywamy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podobnie było i w tym roku. Jednak dużo skromniej i bardziej indywidualnie oddaliśmy hołd tym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę, doceniając ich trud i poświęcenie. Pokazujemy, że jesteśmy dumni z bycia Polakami i pomimo różnic w poglądach, które w ostatnich miesiącach tak bardzo nas dzielą, możemy pokazać, że są rzeczy, które bez względu na poglądy polityczne i światopoglądowe nas jednoczą.
     Podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia może zabraknąć tradycyjnych spotkań w licznym gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Nie zapomnijmy w tych trudnych czasach o osobach ubogich, samotnych, starszych i potrzebujących pomocy. Zwracajmy uwagę na to, czy wszyscy mają ciepło w domach i nie potrzebują naszego wsparcia. Reagujmy nim będzie za późno na pomoc.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Mieszkańcom i Gościom Gminy Puławy, składam najserdeczniejsze życzenia. W tych jakże innych od dotychczasowych Świąt, życzę Państwu przede wszystkim dużo zdrowia, wytrwałości i nadziei na lepsze jutro. Niech Nowy 2021 Rok przyniesie nam więcej wiary, wszelkiej pomyślności i życzliwości dla bliźnich. Dziękuję Państwu za dotychczasową, owocną współpracę na rzecz rozwoju Gminy Puławy i proszę o dalsze wsparcie.

 

Krzysztof Brzeziński

Wójt Gminy Puławy

 

45 Kurier Gminy Puławy