1ea804dbf6a45ba977293c237ecc1b08 XL

Muzyka łączy narody – relacja z koncertu chórów w Gołębiu

“Muzyka łączy narody” – to hasło przyświecało organizatorom i uczestnikom wyjątkowego koncertu, który odbył się 20 maja br. w Kościele parafialnym w Gołębiu z inicjatywy Wójta Gminy Puławy Pana Krzysztofa Brzezińskiego.

W zabytkowych murach renesansowego kościoła zagościli młodzi chórzyści z Polski i Niemiec: Chór “Szczygiełki Grandi” z Poniatowej pod dyrekcją Joanny Garbacz oraz Kehrwieder-Kinderchor z Söhlde pod dyrekcją Hansa-Ditera Lubrich.

Zespoły zaprezentowały szeroki repertuar, w którym znalazły się utwory m.in. W. Boyce’a, F. Mendelssohna, J. Brahmsa, H. Purcell, czy tradycyjne melodie z Afryki Południowej.

Koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a część słuchaczy musiała wysłuchać go na stojąco.Wyjątkowa akustyka odrestaurowanego kościoła oraz połączone głosy blisko 80 chórzystów sprawiły, że koncert z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

Chór Kehrwieder-Kinderchor powstał w 1977 r. w Söhlde w Dolnej Saksonii, w pobliżu Hannoweru. W chórze śpiewają dzieci z miejscowości położonych w promieniu 30 km od Söhlde. Chór występował w wielu krajach m.in. Izraelu, Bułgarii, Afryce Południowej, Polsce, Czechach, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Estonii i Włoszech. Do Söhlde również przyjeżdżały licznie zaprzyjaźnione chóry z krajów, w których koncertował Kehrwieder-Kinderchor. Chór zdobył wiele wyróżnień i nagród na festiwalach w kraju i na arenie międzynarodowej.

Szczególnym punktem pobytu młodych artystów w naszej gminie była wizyta w Polesiu, na cmentarzu żołnierzy niemieckich poległych podczas II Wojny Światowej. W atmosferze powagi i zadumy zapalono znicze pod krzyżem cmentarnym, nie kryjąc przy tym łez wzruszenia.

Dziecięcy chór “Szczygiełki” został założony w 1975 roku przez muzykologów Danutę i Witolda Danielewiczów w Poniatowej. Początkowo zespół liczył ok. 30 członków, z biegiem lat rozrastał się i dziś do chóru należy blisko 300 dziewcząt i chłopców w wieku od 4 do 21 lat. Młodzi adepci muzyki umieszczani są w różnych grupach chóralnych o nazwie “Szczygiełki” w zależności od predyspozycji i umiejętności muzycznych. Młodzież po ukończeniu 16 roku życia przechodzi do chóru młodzieżowego.

Chóry śpiewają utwory komponowane przez kompozytorów polskich i obcych na przestrzeni od XIV w. do współczesności. Chór “Szczygiełki” bierze udział w festiwalach i konkursach muzycznych w Polsce i poza granicami. Podczas licznych podróży odwiedzili większość krajów w Europie.(źródło: www.muzycznaponiatowa.pl)

Za swoje zasługi Państwo Danielewiczowie zostali odznaczeni Krzyżami Kawalerskimi i Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski.