2b3803cda6afb35055d78daf226575a8 M

„Ocalić od zapomnienia…” – owocna pasja Pana Pawła Lisowskiego

Pan Paweł Lisowski jest mieszkańcem Bronowic i radnym Rady Gminy Puławy. To człowiek posiadający bardzo ciekawy bagaż doświadczeń życiowych. Dzięki swojej pracy zawodowej odwiedził wiele interesujących miejsc, z których zawsze przywoził coś oryginalnego. Pan Paweł po przejściu na zasłużoną emeryturę odkrył  w sobie niezwykłą pasję, poprzez  którą pragnie zachować dla potomnych fragment historii. Pamiątki, które Pan Paweł przywoził ze swoich wyjazdów, między innymi z Niemiec, Turcji, Rosji czy Czechosłowacji ,stały się zaczątkiem do stworzenia pokaźnej kolekcji unikalnych przedmiotów. O każdej z tych rzeczy, bohater naszego cyklu opowiada z niezwykłym zaangażowaniem i  pasją.

Oprócz pamiątek z zagranicznych wyjazdów, w kolekcji Pana Lisowskiego znajdziemy również rodzime przedmioty codziennego użytku, które przed laty można było znaleźć w wielu polskich domach. Dziś młodzi ludzie z trudem potrafią odkryć ich przeznaczenie i je nazwać. To w właśnie w trosce o młode pokolenie nasz pasjonat ciągle powiększa swoją kolekcję.

Pierwszym eksponatem w zbiorze była waga otrzymana od zaprzyjaźnionego Austriaka. Kolejne elementy kolekcji pochodzą od znajomych lub zostały zakupione. Wśród skarbów Pana Pawła znajdziemy między innymi maszyny do szycia firm Singer, Westa czy Łucznik, eksponaty militarne, bogato zdobione wagi szalkowe z różnych stron świata, stare żelazka, oryginalne niemieckie kufle,  stare radia, naczynia a także inne przedmioty codziennego użytku stosowane niegdyś w polskich domach. Każdy z eksponatów jest wyjątkowy, oryginalny i wykonany z niezwykłą starannością. Mimo upływu lat, bez trudu dostrzec można, że wykonane zostały z ogromną dbałością o detale, niespotykaną w dzisiejszych przedmiotach codziennego użytku. Pan Paweł zajmując się renowacją skarbów, przywraca im drugie życie i ratuje od zapomnienia. Odrestaurowywanie jest procesem niezmiernie trudnym, czasochłonnym i kosztownym. Tak jak każdy człowiek z pasją Pan Paweł nie zważa na te trudności i stale rozbudowuje i upiększa swoją kolekcję.

Gratulujemy Panu Pawłowi niezwykłej pasji, życząc owocnych poszukiwań nowych, unikalnych eksponatów.