241676272 5970399349701341 9184947065618913643 n

Odsłonięcie tablicy informacyjnej o lotnisku Borowina-Gołąb

W piątek 10 września 2021 r. w Gołębiu została odsłonięta tablica informacyjna o lotnisku Borowina-Gołąb. Znajduje się ona u zbiegu ulic Lotnisko i Kolejowa. Dziękujemy Pani Małgorzacie Daniłko za nieoceniony wkład w jej powstanie i promowanie lokalnej historii.

W Gołębiu jedna z ulic nosi nazwę Lotnisko. Wiele osób zastanawia się dlaczego, skoro najbliższe lotnisko znajduje się w Dęblinie. Odpowiedź jest bardzo prosta – przed kilkudziesięcioma latami istniało ono w pobliżu Gołębia i Borowiny. Dlatego droga, która kiedyś do niego prowadziła została nazwana Lotnisko. Lotnisko Borowina-Gołąb powstało w latach trzydziestych XX w. na potrzeby Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Było ono jeszcze używane po II wojnie światowej. Jednak z biegiem czasu traciło na znaczeniu aż w końcu podjęto decyzję o jego zamknięciu.

Wszystkie informacje potrzebne do zaprojektowania tablicy, w tym unikatowe zdjęcia, zebrała Pani Małgorzata Daniłko. Warto dodać, że w ubiegłym roku została wydana bardzo ciekawa książka jej autorstwa pt. „Lotnisko w Borowinie-Gołębiu. Okruchy pamięci”. Z publikacji dowiemy się m.in. o dokładnej historii lotniska czy poznamy maszyny, które z niego startowały i lądowały.