073946107c4bc83c3b95873745c38132 M

Ostrzeżenie 1 stopnia przed burzami z gradem

OSTRZEŻENIE 1 STOPNIA PRZED BURZAMI Z GRADEM

Obszar: województwo lubelskie.
Ważność: od 23-07-2017, od godz. 13:00:00 do 24-07-2017, do godz. 03:00:00
Przebieg: prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo: 85% (burze z gradem).
Czas wydania: 23-07-2017, godz. 09:50:00.
Synoptyk: Mariusz Cebula.
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych w Warszawie IMGW PIB.

W związku z powyższym zaleca się:

1. Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez rozgłośnie radiowe, portale internetowe i stacje telewizyjne.
2. Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsc pobytu, aż do ustąpienia zjawiska. Jeżeli burzy towarzyszyć będzie gradobicie lub intensywna ulewa, odsunąć się od okien. Wyłączyć zbędne w danej chwili odbiorniki prądu.
3. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną wysokie i stare drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
4. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego toczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
5. Będąc na zewnątrz budynku:
– nie stawać pod pojedynczym, wysokim drzewem,
– nie stawać w pobliżu wysokiego masztu bądź komina,
– nie stawać w pobliżu zwisających przewodów elektrycznych lub pod linią wysokiego napięcia,
– przebywając na szczytach wzniesień, natychmiast zejść w obniżenia terenu,
– natychmiast zaprzestać kąpieli i uprawiania sportów wodnych na odkrytych akwenach,
– przebywając w terenie otwartym w centrum burzy, położyć się na ziemi twarzą zwróconą ku dołowi ze złączonymi stopami.
5. Podróżując samochodem, zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, masztów i linii energetycznych, tablic reklamowych i wysokich kominów. Nie parkować samochodów nad studzienkami ściekowymi i w rejonach, które mogą ulec zalaniu. Bezwzględnie nie opuszczać wnętrza pojazdu, sprawdzając jedynie, czy drzwi i okna są szczelnie zamknięte. Po wznowieniu podróży, unikać przejeżdżania przez rozległe kałuże, pod wiaduktami i podziemnymi ciągami komunikacyjnymi.
6. Podczas występowania wyładowań atmosferycznych, przerwać prowadzenie rozmów przez telefon stacjonarny i komórkowy.
7. Otoczyć opieką zwierzęta domowe cierpiące na stany lękowe wywoływane m.in. przez wyładowania atmosferyczne.
8. Jeżeli burzy towarzyszy długotrwały intensywny opad deszczu, a dom znajduje się w strefie zalewowej lub w bezpośrednim sąsiedztwie rzek (strumieni), być
w gotowości do zabezpieczenia budynku workami z piaskiem.
9. Biwakując w bezpośrednim sąsiedztwie brzegów rzek i jezior, natychmiast przenieść obóz w bezpieczne, położone wyżej miejsce.
10. W przypadku natrafienia na osobę rażoną piorunem, posiadając wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej, w pierwszej kolejności upewnić się, czy nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo, powiadomić pogotowie ratunkowe (112 lub 999), a następnie podjąć akcję reanimacyjną.
11. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
12. Szukając pomocy, dzwonić na numer alarmowy „112” lub wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), albo policję (tel. 997).