5e6cdcb268db756e4dc23fec27d877da XL

Pobiegnij z Marszałkiem!

We współpracy m.in. z Gminą Puławy, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach oraz Muzeum Czartoryskich w Puławach organizujemy obchody 100-lecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji odbędzie się druga edycja biegu pod nazwą “Pobiegnij z Marszałkiem!”

Razem z wielkim świętem wiktorii Bitwy Warszawskiej zbliża się również 100. rocznica pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Puławach, gdzie w Pałacu Czartoryskich, przy zabytkowym, znajdującym się tu do dziś stole, opracowywał plany Bitwy Warszawskiej. To stąd 15 sierpnia 1920 roku Piłsudski wydał rozkaz podjęcia zwycięskiej ofensywy przeciw najazdowi bolszewickiemu. W tym roku chcemy, aby tą rocznicą żyło całe miasto i aby o puławskim – ważnym epizodzie, dowiedzieli się wszyscy mieszkańcy. Historia pobytu Józefa Piłsudskiego w Puławach i fakt, że w jego trakcie m.in. podał do chrztu dziecko – Józia Minkiewicza, wciąż są bardzo mało znane i celebrowane.

Niedziela, 16 sierpnia br. Wydarzenia rozpoczną się o godz 14.00 biegiem głównym dla dorosłych (“OPEN” – KOBIETY / MĘŻCZYŹNI . Dystans: 5 km) – Start i meta na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich w Puławach. Odbędzie się również bieg na 3 km.

Będzie można wysłuchać krótkiego wykładu nt. Bitwy Warszawskiej pt. “Wiktoria 1920 dla Polski i Europy” przygotowanego przez ppłk. zw. Stanisława Wójcickiego ze Związku Piłsudczyków RP Okręg Ziemi Lubelskiej.

W międzyczasie wystartują biegi patriotyczne dla najmłodszych (dystans: 400 m) – Start i meta na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich. Bieg dzieci podzielony jest na kategorie wiekowe: 0-5 lat, 6-8 lat, 9-10 lat, 11-13 lat.

W programie jest także bieg honorowy (dystans: 1920 m). Start i meta na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich.

“Pobiegnij z Marszałkiem” to impreza pokoleniowa. Pobiec można cały rodzinami. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz śpiewnik pieśni żołnierskich i legionowych. Dla najlepszych puchary oraz nagrody specjalne. Wydarzenie promuje również bieganie i zdrowy styl życia oraz Powiat Puławski jako przyjazny biegaczom.

Ambasadorem i gościem specjalnym wydarzenia “Pobiegnij z Marszałkiem w 100-lecie Bitwy Warszawskiej!” będzie PIOTR SELIM – polski muzyk, pianista, wokalista i kompozytor. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Wybitny specjalista od wzruszeń.

ZAPISY mmizera.media@gmail.com, tel. 514 087 747.

WPISOWE: dorośli – 30 zł, dzieci – 15.

Wydarzenie „Pobiegnij z Marszałkiem” to inicjatywa społeczna o charakterze cyklicznym. Pomysłodawcą oraz organizatorem jest dziennikarz  i działacz społeczny Marcin Mizera. Wspólnie świętujemy 100-lecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej!