99cab68bfe5d90795d3b37d36741c4d8 M

„Pomocni nad Wisłą” wzorem dla innych

Przedstawiciele władz samorządowych z gmin powiatu kozienickiego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Kozienicach, odwiedzili Spółdzielnię Socjalną „Pomocni nad Wisłą”. Ich zdaniem taka forma zatrudnienia może być szansą dla osób bezrobotnych. Spotkanie odbyło się w poniedziałek 15 lipca 2019 r. w siedzibie Spółdzielni w Górze Puławskiej.

Spółdzielnia Socjalna „Pomocni Nad Wisłą” jest spółdzielnią osób fizycznych. Założyło ją w listopadzie 2014 r. 7 osób, w tym 6 osób bezrobotnych. Obecnie w Spółdzielni jest 5 członków a zatrudnienie w niej znajduje 8 osób. Celem działalności spółdzielni jest działanie na rzecz rozwoju zawodowego oraz reintegracji społecznej. Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy przede wszystkim usługi sprzątania i pielęgnacji ogrodów. Początkowo w planach był znacznie szerszy zakres działalności. Spółdzielnia miała zajmować się m.in. przygotowywaniem i sprzedażą bukietów czy ręcznie wykonywanych kartek świątecznych. Wszystko jednak zweryfikował rynek.

Początki nie były łatwe – mówi Anna Karpeta – prezes Spółdzielni Socjalnej „Pomocni nad Wisłą”. Myśleliśmy nawet o zakończeniu działalności. Jednak z każdym rokiem jest coraz lepiej – dodaje.

Kluczem do sukcesu Spółdzielni okazało się znalezienie niszy rynkowej. Dla Spółdzielni są nią prace porządkowe przy domach, drobne naprawy czy koszenie trawników. Klientami Spółdzielni są często osoby starsze, które nie mają zdrowia czy sił na wykonywanie cięższych prac. Dla nich ważny jest także kontakt z innymi osobami. Dlatego pracowników chętnie zapraszają na kawę i ciasto.

Zadowolony klient jest najlepszą formą reklamy – mówi Jakub Karpeta ze Spółdzielni Socjalnej „Pomocni nad Wisłą”. Ludzie polecają nasze usługi. Czasami brakuje nam pracowników i czasu aby zrealizować wszystkie zlecenia – dodaje.

Władze Spółdzielni Socjalnej „Pomocni Nad Wisłą” rozważają uzyskanie środków finansowych na dalszy rozwój. Chcą zatrudniać jeszcze większą ilość osób.