IMG 20201016 074732

Posiedzenie Gminnego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

W piątek 16 września odbyło się posiedzenie Gminnego Sztabu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania zostały omówione dwa punkty: zagrożenie związane z wysokim stanem rzeki Klikawka oraz włączeniem powiatu puławskiego do tzw. „czerwonej strefy”.

Po ostatnich opadach deszczu poziom rzeki Klikawki zaczął wzrastać. Największe zagrożenie wystąpiło w okolicach Bronowic. W czwartek 15 października woda zaczęła przesiąkać przez wał. Na polach i łąkach zaczęły tworzyć się rozlewiska. Spłynięciu wód opadowych utrudnia także podnoszący się poziom Wisły. W niektórych miejscach konieczne było wzmocnienie brzegów Klikawki. Zajęli się tym strażacy z niemalże wszystkich ochotniczych straży pożarnych, które działają na terenie Gminy Puławy. Do umocnienia brzegów Klikawki użytych zostało 30 ton piasku i 550 worków. Obecnie prowadzony jest stały monitoring poziomu rzeki i stanu zabezpieczeń. Najnowsze prognozy są na szczęście bardzo optymistyczne – poziom Klikawki systematycznie opada a w najbliższych dniach nie powinny występować intensywne opady deszczu.

Drugim tematem poruszanym podczas posiedzenia Gminnego Sztabu Zarządzania Kryzysowego było włączenie powiatu puławskiego do tzw. „czerwonej strefy”. Wszystko jest spowodowane zagrożeniem koronawirusem. Od soboty 17 października będą obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa:
➡️ ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
➡️ od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
➡️ podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
➡️ w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
➡️ w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
➡️ lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
➡️ ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystk

ich miejsc;
➡️ wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
➡️ w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
➡️ zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Na dzień dzisiejszy szkoły i przedszkola z Gminy Puławy prowadzą zajęcia w tradycyjny sposób. Urząd Gminy Puławy również pozostaje dla interesantów. Prosimy jednak, aby wszystkie wizyty umawiać wcześniej telefonicznie. Wykaz numerów telefonów dostępny jest na stronie internetowej: www.gminapulawy.pl oraz na ulotkach, które właśnie są dystrybuowane wśród mieszkańców Gminy Puławy.