Przez internet i smartfona – nowe narzędzia komunikacji z Policją
W połowie września oddaliśmy Państwu dwa pomocne narzędzia w celu komunikowania się z Policją. Pierwsze: Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – działającą na stronie internetowej geoportalu. Drugie: aplikację „Moja Komenda”. Każdy mieszkaniec naszego powiatu może sam zareagować na zagrożenia i podzielić się spostrzeżeniami. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu. Aplikacja „Moja Komenda” przeznaczona na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android pozwoli nam szybko odnaleźć najbliższą jednostkę Policji bądź odszukać kontakt do swojego dzielnicowego. Zapraszamy do korzystanie z nowych narzędzi komunikowania się.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Od połowy września jest już dostępna dla mieszkańców naszego powiatu. Szukać jej możemy na stronach internetowych wpisując „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Funkcjonuje na stronach geoportalu. Obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w swojej miejscowości czy ulicy. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje się potwierdzą, Policja wprowadzi je wprost na mapę. UWAGA! “Mapa” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z dotychczasowych, znanych nam numerów alarmowych 112, 997. Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział we wcześniejszych konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców powiatu puławskiego. Najważniejsze to, że możemy mieć na to bezpieczeństwo, wpływ. Instrukcji obsługi KMZB dostępna jest również na stronie internetowej lubelskiej Policji.
Drugim, pomocnym narzędziem komunikowania się z Policją, udostępnionym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest aplikacja mobilna „Moja Komenda”. Dzięki niej odnajdziecie Państwo dzielnicowego, który opiekuje się Waszym rejonem zamieszkania. Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Tam podane są również ich adresy mailowe. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodano do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z Androidem i na iOS. Usługa jest bezpłatna. Zapraszamy do korzystania z usług aplikacji.
źródło: Komenda Powiatowa Policji w Puławach