24296401d375dfd3558ea7e539045f8d M

Uroczyste obchody 75. rocznicy zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej

W niedzielę, 22 października 2017 r. odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy zbrodni, dokonanej przez niemieckie wojska okupacyjne pod koniec października 1942 r. Na szubienicy ustawionej w centrum Góry Puławskiej zginęło wówczas dwudziestu mężczyzn – mieszkańców Góry i okolicznych miejscowości. Jak wskazują księgi parafialne i wspomnienia żyjących świadków tego dramatu, jako pierwszy oddał życie ówczesny proboszcz parafii w Górze Puławskiej – Ks. Józef Benedykt Kownacki.

Obchody rocznicowe rozpoczęła Msza Św. w Kościele pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej, w której uczestniczyli zgromadzeni licznie mieszkańcy, druhowie ochotnicy z gminnych jednostek OSP oraz przedstawiciele samorządu gminnego, na czele z Wójtem Krzysztofem Brzezińskim. Podniosły charakter uroczystości podkreślała obecność pocztów sztandarowych – Gminy Puławy oraz OSP.

Po Mszy, uczestnicy przeszli w pochodzie na cmentarz parafialny, gdzie wspólną modlitwą nad symboliczną mogiłą straconych, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy, uczcili pamięć ofiar.

Wójt wspólnie ze swoim Zastępcą Panem Norbertem Staszakiem oraz Przewodniczącą Rady Gminy Panią Dorotą Osiak złożyli wieniec także pod pomnikiem, znajdującym się w centrum Góry Puławskiej, gdzie 75. lat temu rozegrały się dramatyczne wydarzenia.


Więcej informacji o zbrodni w Górze Puławskiej można znaleźć w książce pt. “Kartki z historii Góry Puławskiej i okolic. Egzekucja 1942”, wydanej w 2012 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Góry Puławskiej. Wersja elektroniczna do pobrania – http://www.gminapulawy.pl/promocja-i-kultura/wydawnictwa/item/379-kartki-z-historii-g%C3%B3ry-pu%C5%82awskiej-i-okolic-egzekucja-1942.html

Ulotka okolicznościowa, wydana w 2012 r. z okazji 70. rocznicy zbrodni w Górze Puławskiej w wersji elektronicznej do pobrania – http://www.gminapulawy.pl/promocja-i-kultura/wydawnictwa/item/372-70-rocznica-zbrodni-hitlerowskiej-w-g%C3%B3rze-pu%C5%82awskiej-ulotka-okoliczno%C5%9Bciowa.html