be309fc247327a30fad770e6d80960a7 M

Weź udział w „Kontrofensywie Rowerowej 2019”!

W niedzielę 11 sierpnia 2019 r. odbędzie się „Kontrofensywa Rowerowa 2019”. Jest to już IV edycja rajdu rowerowo-historycznego, dzięki któremu poznamy historię odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wspólnie upamiętnimy zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej 1920 roku i prześledzimy kalendarium pobytu Józefa Piłsudskiego na terenie powiatu puławskiego. Rajd wiedzie m.in. przez tereny należące do Gminy Puławy.

Szlak rajdu przebiega między Wisłą a Wieprzem. Trasa o długości ok. 60 km rozpocznie się o godz. 9.00 w Puławach na Skwerze Niepodległości (przy Centrum Informacji Turystycznej w Puławach), skąd udamy się na dziedziniec Pałacu Czartoryskich, gdzie poznamy historię upamiętnienia odzyskania niepodległości (Dąb Niepodległości), sylwetkę Władysława Szczypy – komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej, który 2 listopada 1918 r. na czele swoich pododdziałów odzyskał niepodległość dla miasta Puławy, a także historię pamiątkowej tablicy związanej z pobytem Józefa Piłsudskiego w Puławach.

Kalendarium zostanie przedstawione przez przewodnika Muzeum Czartoryskich w Puławach. Następnie pojedziemy w kierunku portu rzecznego Marina Puławy, mostem przekroczymy Wisłę i skierujemy się na północ trasą wiodącą wzdłuż wału wiślanego. Będziemy przejeżdżali przez Górę Puławską i Bronowice. Zajedziemy do Wysokiego Koła, gdzie zwiedzimy tamtejsze sanktuarium maryjne oraz cmentarz wojenny z czasów Wielkiej Wojny. Wycieczka będzie kontynuowana dalej w kierunku północnym, aż do miejscowości Zajezierze i mostu na Wiśle w Dęblinie, który przekroczymy, by następnie dotrzeć do tamtejszej cytadeli. W Dęblinie wejdziemy na teren twierdzy i zwiedzimy ją pod opieką miejscowych przewodników z Towarzystwa Przyjaciół Dęblina (łącznie z mieszczącą się w Bramie Lubelskiej salą tradycji). Następnie przejedziemy trasą wiodącą przez miejsca pamięci w Dęblinie: pomnik poświęcony żołnierzom 15 Pułku Piechoty „Wilków”, pomnik upamiętniający zagładę dęblińskich Żydów w czasie II wojny światowej, cmentarz wojenny Ballona (są na nim pochowani żołnierze walczący w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej), Pomnik Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt, Pomnik Niepodległości na Rynku. Przewodnikiem po Dęblinie będzie historyk Mariusz Karolak. Z Dęblina ruszymy następnie do Bobrownik, gdzie planujemy dłuższą przerwę na posiłek – przygotujemy ognisko. W Bobrownikach przekroczymy mostem rzekę Wieprz i skierujemy się na Gołąb, a stamtąd na Puławy. Podczas wycieczki planujemy na kilku postojach wykonanie pamiątkowych zdjęć ze wszystkimi uczestnikami rajdu.

Podczas rajdu uczestnicy poznają krajobraz, dziedzictwo i historię różnych miejscowości powiatu puławskiego, a także ryckiego i kozienickiego. Szczególną uwagę zwrócimy na te miejsca i zabytki, które pamiętają lata walki o niepodległość i granice państwa Polskiego.

Zapisy na Kontrofensywę trwają do 9 sierpnia (piątek) w Centrum Informacji Turystycznej w Puławach, telefonicznie pod nr: 601-315-091 lub mailowo: turystyka@domchemika.pl. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Współorganizatorem rajdu jest Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”, Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Związek Oficerów Rezerwy RP koło w Puławach. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Powiatu Puławskiego.