Wręczono wyróżnienia “Zasłużony dla Gminy Puławy”
9 kolejnych osób zostało wyróżnionych przez Radę Gminy Puławy i otrzymało tytuł „Zasłużony dla Gminy Puławy”. Statuetki oraz akty nadania zostały wręczone przez Tomasza Mizaka – Przewodniczącego Rady Gminy Puławy oraz Kamila Lewandowskiego – Wójta Gminy Puławy podczas „Spotkania z Kolędą”, które odbyło się 1 lutego w świetlicy wiejskiej w Gołębiu.
Wyróżnienie „Zasłużony dla Gminy Puławy” zostało ustanowione Uchwałą nr V/22/11 Rady Gminy Puławy z dnia 17 marca 2011 r. Nadawane jest ono przez Radę Gminy Puławy, jako wyraz uznania za wybitne osiągnięcia mające znaczenie dla Gminy Puławy i jej mieszkańców. Łącznie do tej pory tytuł „Zasłużony dla Gminy Puławy” otrzymało 40 osób, firm i instytucji.
Na podstawie uchwały Nr X/61/2025 Rady Gminy Puławy z dnia 23 stycznia 2025 r. wyróżnienie “Zasłużony dla Gminy Puławy” w zakresie oświaty, kultury, nauki i sztuki nadano Pani Danucie Smadze oraz Pani Teresie Dymowskiej. Natomiast w zakresie bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej wyróżnienie nadano: Panu Tadeuszowi Kierasińskiemu, Panu Ryszardowi Miturskiemu, Panu Marianowi Ruskowi, Panu Romanowi Kosmali, Panu Henrykowi Amanowiczowi, Panu Władysławowi Baćkowskiemu oraz Panu Zdzisławowi Urbankowi.
Pani Danuta Smaga z wykształcenia pedagog i polonista oraz samorządowiec. W latach 2001-2018 pełniła funkcję Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Gołębiu. W czasie kadencji doprowadziła do nadania Gimnazjum imienia Kanclerza Koronnego Jerzego Ossolińskiego oraz ufundowania sztandaru. W latach 2016-2018 uczestniczyła w rozbudowie Gimnazjum o nowe sale dydaktyczne i halę sportową. Pani Danuta Smaga w czasie sprawowania funkcji dyrektora włączyła się w ogólnopolską akcję „Katyń, ocalić od zapomnienia”. Aktywnie brała także udział w przygotowaniach Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywały się w Gołębiu. Za swoje zasługi została już uhonorowana m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.
Pani Danuta Smaga od wielu lat działa aktywnie na płaszczyźnie samorządu terytorialnego. W kadencji 2014-2018 pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Powiatu Puławskiego, a w kolejnej przypadającej na lata 2018-2024 Starosty Puławskiego. W wyborach samorządowych, które odbyły się w 2024 r. ponownie otrzymała zaufanie społeczne i zdobyła mandat Radnej Rady Powiatu Puławskiego. W czasie pełnienia wyżej wymienionych funkcji współpraca pomiędzy Powiatem Puławskim a Gminą Puławy przebiegała wzorowo. Wspólnie udało się zorganizować Dożynki Powiatowe Góra Puławska 2022, I Nadwiślańskie Spotkania z Folklorem Ziemi Puławskiej w Gołębiu czy rodzinny rajd rowerowy Puławy – Bonów – Puławy. Pani Danuta Smaga niezawodnie uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, społecznych i patriotycznych, które odbywały się na terenie Gminy Puławy. Wspierała także lokalne organizacje pozarządowe i wyróżniała mieszkańców gminy zasłużonych w dziedzinie kultury, sportu i wolontariatu. Wspólnie zostało podjętych także wiele inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, jak na przykład przebudowa drogi powiatowej Leokadiów-Piskorów, Kolonia Góra Puławska – Janowiec czy Tomaszów-Trzcianki.
Pani Teresa Dymowska ma za sobą 45 lat pracy zawodowej w dziedzinie oświaty na terenie Gminy Puławy. Od 1988 roku związana jest ze Szkołą Podstawową w Górze Puławskiej, gdzie w latach 1995-99 pełniła funkcję wicedyrektora. We wrześniu 1999 r. objęła funkcję Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Górze Puławskiej. Po rozwiązaniu gimnazjów, Pani Teresa ponownie objęła funkcję wicedyrektora Szkoły Podstawowej., gdzie pracuje do dnia dzisiejszego.
Pani Teresa Dymowska od początku swojej pracy zawodowej aktywnie włącza się w życie kulturalne mieszkańców Gminy Puławy. Od 2008 roku jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Góry Puławskiej, które powstało z jej inicjatywy. W latach 2001-2020 Pani Teresa koordynowała organizację imprezy „Dni Kultury Chrześcijańskiej w Górze Puławskiej”. Był to cykl wydarzeń religijno-kulturalnych – koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konkursy czy spotkania z ludźmi kultury i sztuki. Wydarzenia cieszyły się ogromną popularnością wśród mieszkańców Gminy Puławy i okolicznych miejscowości.
W ramach Towarzystwa Przyjaciół Góry Puławskiej działa także zespół Cyganeria, którego Pani Teresa jest aktywnym członkiem. Liczne występy przyniosły zespołowi wielką popularność. W 2014 roku Cyganeria otrzymała certyfikat – Znak Promocyjny „Produkt Lokalny Zielonego Pierścienia” nadawany przez Lokalną Grupę Działania Zielony Pierścień.
W dorobku kulturalnym Pani Teresy i Towarzystwa Przyjaciół Góry Puławskiej na uwagę zasługuje także duża liczba publikacji. W latach 2011 – 2022 było ich aż 8. Za wielki wkład w rozwój kultury w regionie Towarzystwo Przyjaciół Góry Puławskiej pod przewodnictwem pani Teresy było wielokrotnie nagradzane na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.
O wręczenie wyróżnienia „Zasłużony dla Gminy Puławy” proszę Pana Tomasza Mizaka – Przewodniczącego Rady Gminy Puławy oraz Pana Kamila Lewandowskiego – Wójta Gminy Puławy. Na scenę zapraszam Panią Danutę Smagę – zasłużoną dla Gminy Puławy w zakresie oświaty, kultury, nauki i sztuki oraz Panią Teresę Dymowską – zasłużoną dla Gminy Puławy w zakresie oświaty, kultury, nauki i sztuki.
Pan Tadeusz Kierasiński jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęce od 1969 r. Brał czynny udział w budowie strażnicy. W latach 1990-2016 pełnił funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęce. Za jego kadencji zostały przeprowadzone ważne inwestycje takie jak wymiana pokrycia dachowego, wymiana bramy garażowej i przede wszystkim pozyskanie lekkiego samochodu Ford transit w miejsce wysłużonego Żuka. Druh Tadeusz został odznaczony brązowym, srebrnym i dwoma złotymi medalami „Za zasługi w dla Pożarnictwa”. Aktywnie włącza się w życie sołectwa Łęka i Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęce, gdzie obecnie pełni funkcję Skarbnika i Sekretarza.
Pan Ryszard Miturski od 2012 roku pełni funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowali. Wcześniej sprawował funkcję naczelnika. Za jego kadencji jednostka otrzymała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy marki Opel Movano, który zastąpił wysłużonego Żuka. Został odznaczony złotym medalem „Za zasługi w dla Pożarnictwa”. Druh Ryszard cały czas aktywnie włącza się w działalność jednostki. Dla niego niemożliwe jest możliwe.
Pan Marian Rusek jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Opatkowicach od 1960 r. Od tamtego czasu aktywnie uczestniczył w działaniach ratowniczo-gaśniczych, wykazując się dużym zaangażowaniem i odwagą. W jednostce pełnił funkcję skarbnika oraz kierowcy mechanika. Jako doświadczony strażak jest wzorem dla młodszych pokoleń dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami.
Pan Roman Kosmala od ponad 40 lat uczestniczy w działaniach ratowniczo-gaśniczych Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Puławskiej, wykazując się przy tym dużą odwagą, profesjonalizmem i zaangażowaniem. Jako doświadczony strażak jest wzorem dla młodszych pokoleń dzieląc się z nimi swoją wiedzą i umiejętnościami. Pan Roman był wielokrotnie odznaczany za swoją służbę m.in. brązowym, srebrnym i złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, medalem „Strażak wzorowy” oraz złotym znakiem Związku OSP RP.
Pan Henryk Amanowicz w latach 1979-1988 pełnił funkcję naczelnika w Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrosławowie. M.in. jego zaangażowanie sprawiło, że w latach 80-tych rozpoczęła się budowa nowej strażnicy. Za działania na rzecz jednostki Pan Henryk Amanowicz został odznaczony srebrnym i złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”. Obecnie Pan Henryk w dalszym ciągu włącza się w życie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrosławowie. Jest także zaangażowany w działalność społeczną oraz charytatywną.
Pan Władysław Baćkowski swoją działalność społeczną skupia wokół Ochotniczej Straży Pożarnej w Bronowicach, której jest członkiem nieprzerwanie od ponad 50 lat. W tym czasie walnie przyczynił się do budowy nowej remizy i rozwoju jednostki. W 1997 i 2017 roku został odznaczony złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. W 2018 roku na Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka, za całokształt działalności, odebrał medal honorowy im. Bolesława Chomicza. Druh Władysław Baćkowski obecnie w dalszym ciągu angażuje się w rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej w Bronowicach, zasiadając w zarządzie, gdzie pełni funkcję wiceprezesa. Pan Władysław cieszy się dużym zaufaniem i szacunkiem społecznym.
Pan Zdzisław Urbanek jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Leokadiowie od 1980 r. Pełnił w niej funkcję prezesa w latach 1994-2021. Dzięki jego zaangażowaniu i determinacji jednostka otrzymała pierwszy wóz marki Lublin. Pod przewodnictwem Pana Zdzisława Ochotnicza Straż Pożarna w Leokadiowie odnosiła liczne sukcesy i aż 14-krotnie zajmowała miejsca w czołówce Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych. Świetne wyniki notowała także w późniejszych eliminacjach na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim. Druh Zdzisław w 1995 r. został odznaczony srebrnym a w 1998 r. złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Do dziś aktywnie włącza się w życie całej jednostki. Jest także zaangażowany w działalność społeczną. Bardzo chętnie wspiera inicjatywy charytatywne i wydarzenia kulturalne.