IMG 5215A

Wyjątkowa lekcja historii

Społeczność Szkoły Podstawowej w Borowej zaprasza do wysłuchania reportażu Pana Mariusza Kamińskiego pod tytułem „Piloci z Ugrupowania 1000” wyemitowanego w programie „Na własne uszy” na antenie Radia Lublin w dniu 30 stycznia 2022 r. Jesteśmy dumni, iż bohaterowie reportażu Pan pułkownik, pilot dyplomowany Zdzisław Mularski i Pan pułkownik pilot magister Bronisław Jania – uczestnicy defilady 1000-lecia oraz piloci 58 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego w Dęblinie byli niedawno wyjątkowymi gośćmi w Szkole Podstawowej w Borowej.

Wizyta gości miała na celu przybliżenie naszym uczniom wydarzeń związanych z obchodami tysiąclecia państwa polskiego z 1966 roku. Jedną z części centralnych obchodów tego wielkiego święta była defilada lotnicza nad Warszawą. Panowie przybliżyli zgromadzonej młodzieży swoją drogę do lotnictwa, karierę pilota, szczegóły techniczne przygotowań i ćwiczeń oraz sam przebieg defilady, w której brali udział formując z 42 samolotów Lim jubileuszową liczbę 1000. Następnie odpowiadali na pytania zainteresowanych ich opowieściami uczniów.
Na zakończenie pan pułkownik Zdzisław Mularski przybliżył wszystkim zgromadzonym sylwetkę Jana Hryniewicza, Honorowego Obywatela Miasta Dęblina, adiutanta generała Lucjana Żeligowskiego oraz inicjatora zaprojektowania sztandaru Polskich Sił Powietrznych, który następnie przy użyciu nici sprowadzonych z Berlina został wykonany w 1940 roku przez mieszkanki Wilna i drogą powietrzną przez Japonię dostarczony do Londynu, gdzie w rocznicę bitwy pod Grunwaldem został przekazany polskim lotnikom.
Dziękujemy naszym gościom za tą wyjątkową lekcję historii.

Link do programu „Na własne uszy” w Radiu Lublin: https://radio.lublin.pl/2022/01/30-01-2022-mariusz-kaminski-piloci-z-ugrupowania-1000/