780149ddfa09fbd86eb140fe6810d770 XL

Z mitologią za pan brat – relacja z II Między gimnazjalnego konkursu mitologicznego

Mitologia” jako zbiór niezwykłych opowieści o bogach i bohaterach starożytnej Grecji stanowi ten typ lektury, do której nie trzeba uczniów zbytnio zachęcać. Nastolatkowie chętnie angażują się w pracę na zajęciach poświęconych mitologii, które od trzech lat są prowadzone w Publicznym Gimnazjum w Górze Puławskiej w ramach koła zainteresowań. Dużą popularnością cieszą się też konkursy mitologiczne –  doskonała okazja do propagowania starożytnej kultury stale jednak obecnej we współczesnym świecie. Jej miłośnicy mogli sprawdzić stan swojej wiedzy, biorąc udział 09 kwietnia 2013 roku w II między gimnazjalnym konkursie mitologicznym „Z MITOLOGIĄ ZA PAN BRAT”, adresowanym do uczniów klas pierwszych i drugich gimnazjów Gminy Puławy.

Konkurs odbył się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Puławskiej.

Uczestnicy  musieli realizować różnego rodzaju zadania np. wyjaśnić znaczenie frazeologizmów, rozwiązać krzyżówkę, poprawić tekst mitu czy opowiedzieć o postaciach mitologicznych. Najbardziej podobały się kalambury, chociaż( jak powiedzieli uczestnicy po skończonym konkursie ) niektóre hasła  były trudne do odgadnięcia.

Nad prawidłowością odpowiedzi czuwało jury w składzie: Pani Teresa Dymowska – Dyrektor Publicznego Gimnazjum w G. Puławskiej, Pani Zofia Małek – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, ks. Paweł Ciosmak – wikariusz parafii w Gołębiu oraz Pan Krzysztof Brzeziński – Wójt Gminy Puławy, który objął konkurs Honorowym Patronatem. Tak zwane kwestie niejasne miały za zadanie rozstrzygnąć panie ekspertki – nauczycielki języka polskiego: Dorota Chodoła i Iwona Kowalik.

Zwyciężyli reprezentanci Gimnazjum w Górze Puławskiej – uczniowie klasy drugiej „b”: Aleksandra Pawlik, Weronika Soleniec i Damian Galicki. Gimnazjum w Gołębiu reprezentowali: Kamil Bachanek, Szymon Siwek, Michał Kursa i Mateusz Bąkała.

Jurorzy podkreślili dużą wiedzę oraz wyrównany poziom rywalizujących zespołów. Na szczególne wyróżnienie za umiejętność posługiwania się językiem polskim oraz posiadaną wiedzę zasługuje uczeń Gimnazjum w Gołębiu –  Mateusz Bąkała. Gratulujemy!

Wszystkich gimnazjalistów zaś organizatorzy konkursu zapraszają do stawania w szranki już w następnym roku szkolnym.

Tekst: Alina Osiak