Z życia Towarzystwa Przyjaciół Gołębia
Towarzystwo Przyjaciół Gołębia włącza się bardzo aktywnie w realizację zadań w dziedzinie kultury. Podejmuje wciąż nowe wyzwania i inicjatywy.
23 listopada 2013 r. na XIII Powiatowym Dniu Kultury, organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Puławach, Towarzystwo otrzymało Nagrodę Starosty w Dziedzinie Kultury za całokształt swojej dotychczasowej działalności. Nasze członkinie zdobyły również laury w konkursie twórczości artystycznej – Pani Dorota Jabłońska otrzymała drugie miejsce w kategorii Plastyka Obrzędowa, a Pani Agnieszka Capała trzecie miejsce w kategorii Plecionkarstwo i Wikliniarstwo. Na szczególną okazję, jaką są Powiatowe Dni Kultury, Towarzystwo przygotowało również stoisko promocyjne, na którym zaprezentowane były „małe arcydzieła” naszych członków. Można było podziwiać: kwiaty z papieru, dzwonki, gwiazdki, anioły w koszach, bombki, kapelusze, obrusy… Duże zdjęcia w antyramach przedstawiały naszą różnorodną działalność, czyli spotkania, rajdy, sprzątania miejscowości, wycieczki, wyjazdy do teatru, itp. Kolorowe i ciekawie urządzone stoisko przyciągało wielu gości, którzy z zainteresowaniem oglądali „cudeńka artystyczne” naszych członkiń.
14 grudnia 2013 r. byliśmy współorganizatorami otwarcia Punktu Informacji Turystycznej i Izby Produktu Lokalnego, a także organizatorami spotkania promocyjnego wydawnictw Towarzystwa: „O weselu, które nie zejdzie ze sceny…” oraz „Zabytki sakralne Gołębia”. Imprezę uświetnił znakomity występ kabaretu „Babeczki” – „GOK-u czterdziestka to nie pestka, czyli skok na GOK”. Widzowie mogli posłuchać starych przyśpiewek weselnych w wykonaniu Pani Eulalii Bąkały, Pani Michaliny Grzędy i Pana Jana Antoniaka. Na wystawie zaprezentowano pięćdziesiąt fotografii ślubnych, w tym również z ceremonii poprawin, tzw. „przebierańców”, z których właśnie słynie Gołąb. Nie obyło się także bez występu śpiewających seniorek. Na uwagę zasługuje fakt, że scenariusz imprezy, teksty wydawnictw, występy w kabarecie i chórze seniorek to głównie praca członków Towarzystwa. Autorka scenariusza kabaretu i publikacji „O weselu…” to Pani Agnieszka Maj – członek Zarządu Towarzystwa. Folder „Zabytki sakralne Gołębia” to dzieło ks. Pawła Ciosmaka – również członka Zarządu.
Będąc partnerem projektu w ramach zadań programu „Euroszansa dla Lubelszczyzny”, członkowie Towarzystwa codziennie dyżurują w Punkcie Informacji Turystycznej i Izbie Produktu Lokalnego w godzinach od 11.00 do 16.00. Jedną z ciekawszych propozycji, która odbywa się raz w miesiącu są warsztaty rękodzieła artystycznego. Cieszą się one bardzo dużym powodzeniem oraz zainteresowaniem wśród mieszkańców Gołębia. W warsztatach biorą udział nie tylko członkowie Stowarzyszenia, ale wszystkie osoby zainteresowane daną dziedziną sztuki. Przeważnie uczestniczy w nich od 30 do 35 osób. W czasie warsztatów poznajemy naszych twórców i ich pasje, ucząc się od nich arkanów z poszczególnych dziedzin rękodzieła artystycznego, mając przy tym dużo dobrej zabawy. Każda z osób biorących udział w warsztatach zabiera „swoje dzieło” do domu. Natomiast osoby prowadzące warsztaty mają możliwość zaprezentowania swoich dzieł – prac w naszej Izbie.
W grudniu 2013 r. nasze koleżanki – Dorota Jabłońska i Agnieszka Capała uczyły przybyłych na warsztaty, jak można zrobić pomysłowe ozdoby świąteczne: gwiazdki, anioły, dzwoneczki i bombki choinkowe.
14 stycznia 2014 r. pod okiem Pana Mariusza Baryczki z Góry Puławskiej odbyły się warsztaty wikliniarskie. Tym razem nauka dotyczyła trudnej sztuki wyplatania koszyczków.
17 stycznia br. działalność Towarzystwa została uhonorowana statuetką Zasłużony dla Gminy Puławy. Takie wyróżnienie napawa nas wielką dumą i zachęca do jeszcze bardziej owocnej działalności.
Kolejny miesiąc przyniósł następne ciekawe wydarzenie, bowiem 4 lutego odbyły się warsztaty rzeźbiarskie z Panem Tadeuszem Dymkowskim z Góry Puławskiej. Chociaż była to trudna i mozolna sztuka, to i tak daliśmy sobie radę.
11 marca br. odbyły się warsztaty – nauki haftu krzyżykowego z Panią Bożeną Żmudą z Gołębia, a 1 kwietnia sztuka wykonywania karnetów ozdobnych (na święta, imieniny, urodziny, dzień mamy) – warsztaty prowadzone przez Panią Małgorzatą Kowal z Jaroszyna.
Warsztaty to nie tylko manualne zabawy, ale także narodziny nowych pasji i zainteresowań. Dają one wszystkim członkom TPG oraz mieszkańcom możliwość rozwijania wyobraźni estetycznej, kultywowania tradycji i zwyczajów.
Członkowie naszego Towarzystwa „na odpady mają rady” i dbają o czyste otoczenie, więc ubiegłorocznym zwyczajem w Święto Pracy posprzątaliśmy swoją miejscowość, głównie teren Przystani Wiślanej, gdzie wędkarze i turyści zostawiają po sobie śmietnik. W porządkach pomagali również młodzi przedstawiciele straży w Gołębiu. Zebraliśmy ponad 4 m3 śmieci. Po sprzątaniu odbył się piknik.
Z kolei 4 maja (tym razem w niedzielę w uroczystości odpustowe ku czci Św. Floriana) odbył się pokaz kowalstwa, zaprezentowany przez Pana Witolda Kozaka. Pozyskaliśmy małe i duże podkowy na szczęście. Był także podkuwany koń, co było na pewno wielką atrakcją dla małych widzów. Uczestnicy warsztatów robili sobie zdjęcia przy palenisku oraz z koniem (coraz ich mniej na naszym terenie).
3 czerwca o godz. 18:30 spotkamy się znów Izbie Produktu Lokalnego (ul. Folwarki 2) na warsztatach z Panią Dorotą Maksym-Opolską z Gołębia, wtedy poznamy sztukę malowania na szkle.
Towarzystwo Przyjaciół Gołębia angażuje się w integrację środowiska lokalnego, dba o przeszłość i przyszłość miejscowości. Bardzo cieszy nas świadomość, że odwiedzają nas w Izbie nie tylko turyści i osoby przyjezdne, ale także nasi mieszkańcy, którzy przyprowadzają swoje rodziny mieszkające w Polsce i są dumni, że mogą pochwalić się naszą rodzimą twórczością i publikacjami. Przychodzą posiedzieć, porozmawiać i wypić kawę.
Wszystkich oczywiście bardzo serdecznie zapraszamy na nasze spotkania, warsztaty, gdzie można realizować swoje marzenia, wdrażać nowe pomysły i włączyć się w działania na rzecz naszej pięknej miejscowości.
Teresa Woszczek
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Gołębia
Fot. z archiwum TPGP
{gallery}690{/gallery}