1460x616

Zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody z ujęcia w Górze Puławskiej – stwierdzono warunkową przydatność wody do spożycia przez ludzi

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Puławach informuje, ze w badaniach jakości wody z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Góra Puławska zaopatrującego miejscowości: Anielin, Bronowice, Dobrosławów, Góra Puławska, Góra Puławska-Kolonia, Janów, Jaroszyn, Kajetanów, Klikawa, Kochanów, Kowala, Leokadiów, Łęka, Opatkowice, Pachnowola, Piskorów, Polesie, Sadłowice, Smogorzów, Sosnów, Tomaszów oraz Zarzecze stwierdzono zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody.

 

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu.

 

Przegotowania wymaga woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Uwaga: wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia. Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017 poz. 2294). W przypadku dezynfekowania wody chlorem lub jego związkami dopuszczalne stężenie chloru wolnego w wodzie w punkcie czerpalnym u konsumenta nie może przekraczać 0,3 mg/l.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

 

Powiatowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Puławach

 

Piotr Pietura

 

Szczegóły w komunikacie i decyzji PPIS w Puławach (linki do załączników poniżej):

Komunikat

Decyzja warunkowa