20201029 095430

Zaproszenie na uroczystości 79. rocznicy zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej

Serdecznie zapraszamy do uczczenia pamięci ofiar zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej, dokonanej 29.X.1942 r. Uroczystości odbędą się w niedzielę 31 października 2021 r.

Program:

– godz. 12.00 – Kościół parafialny w Górze Puławskiej – Msza Święta w intencji ofiar zbrodni;

– godz. 13.00 – Przejście pod Pomnik w centrum Góry Puławskiej; złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Zbrodnia w Górze Puławskiej była jednym z tragiczniejszych wydarzeń na terenie Gminy Puławy, dowodzącym okrucieństwa II Wojny Światowej. 29 października 1942 r. w centrum miejscowości powieszono dwudziestu mężczyzn. Wśród ofiar egzekucji znalazł się ówczesny proboszcz parafii w Górze Puławskiej – ks. Józef Benedykt Kownacki, który – jak wskazują wspomnienia mieszkańców i dokumenty parafialne – zginął jako pierwszy. Zbrodnia niemiecka miała być odwetem za zlikwidowanie przez oddział Armii Krajowej małżeństwa konfidentów, w nocy 2 października 1942 r.

Zachęcamy mieszkańców do uczestniczenia w uroczystości i uczczenia pamięci ofiar zamordowanych przez okupanta niemieckiego.