Zaproszenie na uroczystości upamiętnienia ofiar zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej w 80. rocznicę wydarzenia
Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętnienia ofiar zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej, do której doszło w dniu 29 października 1942 r. W tym roku przypada więc 80. rocznica wydarzenia.
Obchody rozpoczną się w sobotę 29 października 2022 r. od spektaklu teatralnego „Prawdy i legendy Góry Puławskiej” oraz spotkania promocyjnego książki pt. „Kartki z historii Góry Puławskiej i okolic. Egzekucja 1942”. Dzień później, w Kościele pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej odbędzie się Msza Św. w intencji ofiar zbrodni niemieckiej. Następnie nastąpi przejście pod Pomnik upamiętniający ofiary, który znajduje się w centrum Góry Puławskiej. Tam uczestnicy uroczystości złożą kwiaty i zapalą znicze. Poniżej znajduje się szczegółowy harmonogram wydarzenia.
W programie:
sobota, 29 października 2022 r.
- godz. 17:00 – Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy 2 Dywizji Piechoty 1 Armii Wojska Polskiego w Górze Puławskiej – spektakl teatralny „Prawdy i legendy Góry Puławskiej” oraz spotkanie promocyjne książki pt. „Kartki z historii Góry Puławskiej i okolic. Egzekucja 1942”.
niedziela, 30 października 2022 r.
- godz. 12:00 – Kościół pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej – Msza Św. w intencji ofiar zbrodni niemieckiej;
- około godz. 13:00 – przejście pod Pomnik upamiętniający ofiary zbrodni niemieckiej w centrum Góry Puławskiej – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Organizatorzy:
Kamil Lewandowski – Wójt Gminy Puławy
ks. Michał Warchoł – Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej
Hanna Padewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy 2 Dywizji Piechoty
1 Armii Wojska Polskiego w Górze Puławskiej
Teresa Dymowska – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Góry Puławskiej
Zbrodnia w Górze Puławskiej była jednym z tragiczniejszych wydarzeń na terenie Gminy Puławy, dowodzącym okrucieństwa II Wojny Światowej. 29 października 1942 r. w centrum miejscowości powieszono dwudziestu mężczyzn. Wśród ofiar egzekucji znalazł się ówczesny proboszcz parafii w Górze Puławskiej – ks. Józef Benedykt Kownacki, który – jak wskazują wspomnienia mieszkańców i dokumenty parafialne – zginął jako pierwszy. Zbrodnia niemiecka miała być odwetem za zlikwidowanie przez oddział Armii Krajowej małżeństwa konfidentów, w nocy 2 października 1942 r.
Zachęcamy mieszkańców Gminy Puławy do uczestniczenia w uroczystościach i uczczenia pamięci ofiar zamordowanych przez okupanta niemieckiego.